Quantcast
Channel: Mažoji Lietuva – Voruta
Viewing all articles
Browse latest Browse all 562

Etnokultūros stovykla Kaliningrade –“Palikimas- 2″

$
0
0

 Aleksas BARTNIKAS, projekto vadovas

Rugpjūčio 1–15 dienomis Kaliningrado srityje Baltijos pajūrio kurorte Zelenogradske (Krante) įvyko vaikų kūrybinė stovykla “Palikimas-2″, kuri buvo skirta Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 140-osioms gimimo metinėms.

Stovykla subūrė 26 Kaliningrado srities moksleivius, kurių dauguma mokosi lietuvių kalbos bei etnokultūros.Pagal projekto sumanytojų  planą stovyklautojai pamainos pabaigoje turėjo paruošti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrinių motyvais  sukurtą spektaklį-perfomansą ir jį pristatyti žiūrovams.

Stovyklos atidarymo metu vaikai stebėjo pristatymą „Čiurlionio magiškas pasaulis“, kurį paruošė muzikos specialistai Elena ir Valerijus Osadčiai. Po to vyko kasdienės intensyviosmuzikos,meno ir instaliacijos, vaidybos bei plastikos ir choreografijos studijos.Užsiėmimus vedė režisierius Vladimiras Bočiarovas (Maskva), kompozitorė Juta Pranulytė (Vilnius), choreografė Marija Siukajeva (Maskva), dailininkė Juliana Laijkova (Maskva), muzikantai Kazimieras Jušinskas ir Dominikas Snarskis (Vilnius).

Bendromis pastangomis buvo pastatytas spektaklis-perfomansas  „Kadujo genezė“, sudarytas iš 13 meninių fragmentų.   Spektaklio kompozicija paremta  Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslų ciklo „Pasaulio sutvėrimas“ motyvais. Pasaulio sutvėrimas ir jo sunaikinimas – tai meninė spektaklio koncepcija ir turinio esmė, kur realios erdvės ribos  išstumiamos į kito mistinio pasaulio periferiją – idėjų pasaulį. Šioje erdvėje susiduria  gyvoji ir negyvoji formos, žmogaus rankų ir gamtos kūriniai, sąmonė ir materija. Pagrindinis akcentas – modernumo ir archajiškumo derinys. Pagoniškasis stichijų pasaulis galinėjasi su šiuolaikinio pasaulio pažanga, industrializacija. Buities daiktai tampa instaliacijomis,  atlikėjai – mitinėmis būtybėmis, pagonių dievais, įprasminančiais ir kuriančiais poetinę tikrovę, o žiūrovai –  fantastinio  M. K. Čiurlionio pasaulio vaizdinių transformacijos ir genezės proceso stebėtojais.

Spektaklio premjera įvyko rugpjūčio 14 dieną Zelenogradsko (Kranto) miesto parke.  Be to, jaunų atlikėjų spektaklis buvo įtrauktas į tarptautinio festivalio                    „Taikos teritorija“ programą ir buvo rodomas rugpjūčio 15 dieną Knypavos saloje Karaliaučiuje.Sprendžiant iš žiūrovų bei autoritetingų svečių vertinimų, vaikų vaidinimas pavyko. Spektaklio kūrybinė grupė bei projekto vadovai Aleksas Bartnikas ir Zelenogradsko miesto vidurinės mokyklos direktorė Liudmila Ivancova buvo apdovanotiKaliningrado srities kultūros ministerijos diplomais. Stovyklos organizatoriai planuoja 2015 m. rugsėjį  šį spektaklį parodyti Vilniuje.

  Stovyklos vadovė, regioninio pedagoginio instituto lietuvių kalbos dėstytoja Onutė Druseikaitė-Ruževičiūtė ir jaunuoliai,lankantys šio instituto lietuvių kalbos užsiėmimus, stovyklos metu vaikams buvo paruošę įvairių priemonių: susipažinimo vakarai „Žvilgsnis iš arčiau“, praktiniai lietuvių kalbos užsiėmimai „Lietuvių kalba visiems gyvenimo atvejams“, kasdienis aktyvus sportavimas, poilsis prie jūros, pažintinės išvykos į Kuršių neriją ir Karaliaučių. Taip pat stovykloje svečiavosi keletas garbių svečių: Vilniaus stalo teatro aktoriai , kurie parodė spektaklį „Būtojo laiko sekretai“, bei laikinai einantis LR Generalinio konsulato Kaliningrade generalinio konsulo pareigas Vytautas Umbrasas.

   Stovyklos projektą rėmė LR Švietimo ir mokslo ministerija, Zelenogradsko miesto vidurinė mokykla. Pagrindinis stovyklos organizatorius – Kaliningrado regioninė lietuvių kalbos mokytojų asociacija.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 562