Quantcast
Channel: Mažoji Lietuva – Voruta
Viewing all articles
Browse latest Browse all 562

Pristatytos “Nidos mokyklos kronikos”

$
0
0

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Reda TIMINSKAITĖ, ve.lt

Pirmadienį Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta į lietuvių kalbą išversta „Nidos mokyklos kronika.“ Tai knyga apie Kuršių Neriją, apie Nidos mokyklą, apie mažo miestelio gatveles ir pakrantes, apie žmones, kurie ten gyveno, dirbo ir džiaugėsi savo gyvenviete.

Knygoje išsamiai aprašoma Nidos bažnyčios ir mokyklos įkūrimo bei pastatymo istorija, žvejų bendruomenės kasdienybė ir reikšmingi kaimo, Kuršių nerijos ir Klaipėdos krašto įvykiai. Knygos vertę didina tai, kad čia pateikiama daug niekur kitur nepublikuotos informacijos.

Renginį pradėjo profesorė, mokslų daktarė Dalia Kiseliūnaitė. Anot jos, ši knyga yra nepaprasta. Knyga, kurios dar neturi nei viena Lietuvos mokykla. Tai mokyklos kronika, kurią rašė Nidos mokyklos mokytojai. Lietuvoje tai nebuvo privaloma daryti, tačiau Vokietijos valdžia buvo davusi nurodymą, ypač mažesnių miestų, gyvenviečių mokytojams vesti mokyklos kroniką – rašyti viską, kas vyksta mokykloje. Ir kiekvienas tai darė individualiai – taip, kaip supranta. Šioje knygoje – ne tik visos mokyklos, bet ir visos gyvenvietės istorija. Mažai gyvenvietei mokykla tais laikais buvo itin svarbi vieta. Todėl ši knyga visiems mums taip pat yra be galo svarbi.

Knygos pristatyme dalyvavo Gitanas Nausėda – Lietuvos finansininkas, dėstytojas, mokslininkas, kuris 2012-aisiais „Bassage“ aukcione Vokietijoje ir įsigijo šį vokiškai rašytą „Nidos mokyklos kronikos“ rankraštį. 2013-aisiais Vilniuje išleista šio šaltinio vokiška publikacija, o 2016-aisiais – antroji lietuviška ir papildyta šios trijų mokyklos kronikos rankraščių, kuriuos rašė mokyklos mokytojai nuo 1894 iki 1944 m., publikacijos dalimi.

Renginyje dalyvavusi Istorijos ir archeologijos katedros docentė, daktarė Nijolė Strakauskaitė savo kalbą pradėjo Voltero citata: „Aš nesutinku nė su vienu jūsų pasakytu žodžiu, bet esu pasirengęs mirti dėl to, kad turėtumėte teisę juos išsakyti“.

Nijolė Strakauskaitė prisidėjo prie šios knygos, parašiusi įžangą apie tuo metu Nidos mokykloje dirbantį vieną geriausių mokytojų – Henry Fuchs. Anot mokslininkės, ji yra Henry Fuchs gerbėja. Būtent ji ir pasakojo apie šio žmogaus Nidoje nuveiktus svarbius darbus ir apie tai, kaip nepelnytai jis buvo nuteistas.

Į renginį taip pat buvo pakviesta Berlyno Humboldtų universiteto habilituota daktarė Christiane Schiller. Ji yra knygos įžanginio straipsnio autorė, be kurio knyga atrodytų sunkiai suprantama. Dr. Christiane Schiller kukliai kalbėjo apie savo nuopelnus knygai ir labiau gyrė Nijolę Strakauskaitę bei Gitaną Nausėdą. Ji sakė, kad ši knyga yra nuostabi, o  Nidos mokyklos atstovai, gavę šią knygą, labai jautriai sureagavo ir net apsiverkė. Jie sakė, kad skaitydami šią knygą galės prisiminti savo ankstesnį gyvenimą ar net vaikystę.

Prie knygos labai prisidėjo ir daug naudingų darbų nuveikė mokslininkė, vertėja bei viena iš knygos sudarytojų Vilija Gerulaitienė, kuri šios kronikos vokišką rašytinę versiją pavertė skaitmenine, o po to išvertė knygą į lietuvių kalbą. Tačiau šiame renginyje jai dalyvauti nepavyko.

Į renginį buvo pakviestas Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, kuris negailėjo gražių žodžių  rankraštį įsigijusiam Gitanui Nausėdai. „Juk svarbiausias dalykas pažinti ir tyrinėti savo gimtojo krašto istoriją. Būtent Gitano Nausėdos dėka mes turime puikią galimybę pažinti krašto istoriją per mokyklos istoriją. Jis rado, nupirko ir pats, padedamas kitų žmonių, įvertino šį rankraštį. Gitanas Nausėda yra vienas šviesiausių ir garsiausių klaipėdiečių.“

Pats G. Nausėda, neslėpdamas džiaugsmo, sakė, kad rankraščiai kolekcininkų kelyje pasitaiko labai retai, tačiau būtent jam teko galimybė rasti šį rankraštį ir jį įsigyti. „Vien pats faktas, kad tu atradai rankraštį, pradeda jaudinti ir virpinti kolekcininko širdį, nes tu žinai, kad galbūt ši informacija niekur daugiau nėra pakartota, išspausdinta, ji nėra niekam žinoma, nebent paties rankraščio savininkui.“

Viso renginio metu muzikavo kolektyvas „Vorusnėlė“. Jis ir užbaigė renginį daina, kuri, anot Dalios Kiseliūnaitės, buvo surinkta po posmelį, nes niekas jos visos negali prisiminti. Daina buvo atliekama kuršininkų kalba.

http://www.ve.lt/naujienos/kultura/renginiai/pristatytos-nidos-mokyklos-kronikos-1458910/


Viewing all articles
Browse latest Browse all 562