Quantcast
Channel: Mažoji Lietuva – Voruta
Viewing all 562 articles
Browse latest View live

Advento vainikas. Nuotolinės praktinės dirbtuvės su tradicinių amatų meistre Jurgita Treinyte

$
0
0

www.voruta.lt

Metai artėja prie pabaigos ir netrukus įžengsime į adventą – keturių savaičių laikotarpį, skirtą pasiruošti šv. Kalėdoms. Graži šio susikaupimo meto tradicija – namuose pakabinti ar pastatyti advento vainiką su keturiomis žvakėmis, kurios paeiliui uždegamos sekmadieniais. Manoma, kad ši tradicija pirmiausia radosi Mažojoje Lietuvoje, o paskui pasklido ir po kitus Lietuvos kampelius.

Klaipėdos etnokultūros centras kviečia daugiau sužinoti apie advento vainiko kilmę, prasmę, reikšmę šiomis dienomis ir rengia nuotolines pynimo dirbtuves su tautodailininke, tradicinių amatų meistre Jurgita Treinyte.

Renginys vyks nuotoliniu būdu ,,Zoom“ platformoje lapkričio 30 d. 18.00 val. Priemonėmis pasirūpins patys dalyviai –  tikimės, kad ši pasirengimo edukacijai dalis bus ne mažiau įdomi nei pats  vainiko pynimas.  „Atrodo tokiu tamsiu laiku, kai nieko advento vainikui neturi, reikia nebijoti išeiti į mišką: surinkti nukritusias pušų ar eglių šakeles, paskinti bruknių ar mėlynių šakelių, kieme ar pažįstamų sode paprašyti auginamų tujų, kukmedžių. Jei neturite džiovintų augalų, advento vainiką galima puošti tuo, kas po ranka arba palikti tik supintas žalumos šakeles“ – pasakoja Jurgita Treinytė.

Užsiėmimų kaina – 2.90 Eur, trukmė – 2 val. Registracija vyksta iki lapkričio 25 d. nuorodoje shorturl.at/lmR35

Klaipėdos etnokultūros centro informacija

The post Advento vainikas. Nuotolinės praktinės dirbtuvės su tradicinių amatų meistre Jurgita Treinyte appeared first on Voruta.


Kviečiame skaityti antrąjį 2020 metų RAMBYNO numerį

Martyno Liudviko Rėzos premija – habil. dr. Rimutei Rimantienei

$
0
0

© Mykolo Ambrazo nuotr.

www.voruta.lt

Dvyliktoji Kuršių nerijoje gimusio Martyno Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premija Neringos savivaldybės tarybos sprendimu skirta archeologei, habilituotai mokslų daktarei Rimutei Rimantienei.

Premija mokslininkei skirta už Kuršių nerijai ir Mažosios Lietuvos (Prūsų Lietuvos) kultūros tradicijai reikšmingą, aktyvią ir kūrybišką mokslinę tiriamąją ir kultūros puoselėjimo veiklą.

Mokslininkės kandidatūrą premijai gauti pateikė Lietuvos nacionalinis muziejus, rekomendavo Vilniaus dailės akademija. Šiai kandidatūrai pritarė Liudviko Rėzos kultūros centro kuratoriumas.

Kaip pabrėžė Lietuvos nacionalinis muziejus, archeologė, habil. dr. Rimute Rimantienė iki šiol laikoma svarbiausia akmens amžiaus tyrinėtoja Lietuvoje. R. Rimantienė yra Lietuvos akmens amžiaus tyrinėjimų mokyklos kūrėja, dvylikos monografijų autorė.

Didelėmis šios mokslininkės pastangomis Lietuva yra vienintelė Rytų Europoje, iki šių dienų išsaugojusi nepakitusius akmens amžiaus radinius. Nemaža jų bei vėliau rastų radinių dalis sudaro Lietuvos nacionalinio muziejaus Lietuvos proistorės akmens amžiaus ekspozicijos pagrindą.

Vieni svarbiausių mokslininkės tyrinėtų ir etaloniniais tapusių paminklų yra visos Europos mastu reikšminga Nidos senovės gyvenvietė ir Šventosios akmens amžiaus gyvenviečių kompleksas.

Neringai yra reikšminga ir tai, kad habil. dr. Rimute Rimantienė lietuvių ir vokiečių kalbomis išleido knygą „Kuršių nerija archeologo žvilgsniu“, kurioje populiariai ir glaustai pateikiami visi reikšmingi iki 1999 metų archeologų surinkti duomenys apie Kuršių neriją ir išryškinama svarbiausia informacija apie archeologinius paminklus. R. Rimantienė kartu su Vilniaus dailės akademijos studentais keramikais Nidos prieplaukoje ėmėsi atkurti senosios Nidos keramikos gamybos tradicijas.

Žymiai Lietuvos archeologei spalio 25-ąją sukako 100 metų.

neringa.lt inform.

The post Martyno Liudviko Rėzos premija – habil. dr. Rimutei Rimantienei appeared first on Voruta.

Sveikinimas Tilžės Akto dienos proga 2020

$
0
0

www.voruta.lt

1918 metų lapkričio 30 dieną Mažosios Lietuvos Tautinė Taryba paskelbė Deklaraciją, vėliau pavadintą Tilžės Aktu, kad Mažoji Lietuva skiriasi nuo ją valdžiusios Vokietijos ir  reikalauja ją įjungti į Lietuvos valstybės sudėtį. Šio testamentinio Akto 102-ųjų metinių proga nuoširdžiai sveikinu visus Mažosios Lietuvos bičiulius, o ypač Mažosios Lietuvos reikalų tarybos narius, prisimenančius ir kitiems primenančius šią reikšmingą lietuvių tautos gyvenimo dieną!

                              M. Mažvydo, J. Bretkūno, K. Donelaičio, L. Rėzos ir Vydūno gyvenimo ir veiklos žemė yra  pirmasis literatūrinės lietuvių kalbos aruodas, o Tilžės Aktas – nepraradusių tautinės savigarbos lietuvininkų sprendimas būti kartu su visa lietuvių tauta. Tilžės Aktas buvo veiklos kelrodis 1923 metų Vyriausio Mažosios Lietuvos Gelbėjimo komitetui,  1946-1963 metais – Mažosios Lietuvos Tarybai (Vokietijoje), 1953-2005 metais Mažosios Lietuvos Rezistenciniam Sąjūdžiui (Kanadoje ir JAV). Juo vadovaujasi ir 1989 metrais Vilniuje susikūrusi Mažosios Lietuvos reikalų taryba (MLRT).

                             Prasminga įžanga eiliniam neeilinės datos prisiminimui, nepaisant  Covid-19 grėsmių, tapo šių 2020-ųjų rudens įvykiai. Spalio 2d. Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekoje buvo pristatytos dvi Tilžės Akto ir jo pasėkoje vykusio Klaipėdos krašto sukilimo temas nušviečiančios knygos – Vytauto Šilo sudarytas straipsnių rinkinys (mokslinis redaktorius dr. Algirdas Matulevičius) Mažoji Lietuva: lietuvininkų kovos ir pasakotojos talentą turinčios rašytojos Editos Barauskienės  lietuvininkų kronika Gyvasis lietuvybės kraujas. Iki karantino įvedimo dar spėta spalio 17 d. Kaune surengti konferenciją  Martyno Mažvydo gimimo 500-mečiui paminėti. Renginys praėjo Tilžės Akto dvasioje, minutės tyla buvo prisimintos sovietinės Mažosios Lietuvos gyventojų genocido aukos. Lapkričio 26 d. Klaipėdos miesto taryba pritarė MLRT Klaipėdos krašto skyriaus ketinimui pagerbti Tilžės Akto signataro Viktorą Gailių atminimo lenta Klaipėdoje.

                             Mieli bendražygiai ir Mažosios Lietuvos mylėtojai, linkiu jums visiems prasmingų sumanymų,  kovingo ūpo ir sėkmės garsinat Mažosios Lietuvos reikalą!

                             Jūsų,

Vytautas Šilas, MLRT pirmininkas

The post Sveikinimas Tilžės Akto dienos proga 2020 appeared first on Voruta.

Benas Volodzka. Lapkričio 30-oji ir Mažoji Lietuva

$
0
0

P. Končius, M. Jankus, K. Trukanas ir kiti Klaipėdos visuomenės veikėjai © Kretingos muziejus. 

 

Benas Volodzka, Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyriaus vicepirmininkas, Lietuvininkų bendrijos „Mažoji Lietuva“  valdybos narys, www.voruta.lt

Seimo nutarimu nuo 1998 m. lapkričio 30-oji yra paskelbta Mažosios Lietuvos prisijungimo prie Didžiosios Lietuvos atminimo arba kitaip tariant Mažosios (Prūsų) Lietuvos diena. Tądien 1918 m. susirinkę 24 žinomi visuomenės veikėjai pasirašė ir paskelbė „Deklaraciją apie Mažosios Lietuvos susijungimą su Didžiąja Lietuva“, šiandien vadinamą Tilžės aktu. Šiam svarbiam dokumentui jau yra sukakę 102 metai.

Tilžės aktas © Kauno miesto muziejaus nuotr.

 

Tie metai, kai buvo paskelbtas Tilžės aktas, buvo ganėtinai sunkūs ir nenuspėjami. Ką tik pasibaigęs I-asis pasaulinis karas Vokietijos nenaudai Rytų Prūsijoje buvo skausmingas, nes ši teritorija atsidūrė priešo priešakinėse linijose, taip pat nemaža dalis lietuvininkų dalyvavo kovose su Rusija. Daugelis jų yra žuvę, tarnaudami kaizerinės Vokietijos kariuomenėje, o tai liudija nemažą išlikę paminklų žuvusiems su lietuviškų pavardžių kilme. Tik gaila, kad šie paminklai kaip unikalus laikmečio palikimas nėra saugomas ir prižiūrimas. Visų pirma, ekonominė ir finansinė krašto padėtis buvo beviltiškai sunki, nes reparacijų mokėjimas ir kylantis nepasitenkinimas Antantės veiksmais tapo svarbiausi visuomenės bendrų nuotaikų kritimo ženklais. Galima numanyti, kad prolietuviškai mąstantys Rytų Prūsijos gyventojai pradėjo galvoti apie galimas alternatyvas, o viena iš jų buvo ganėtinai pernelyg drąsi kaip tam tikros teritorijos atsiskyrimas nuo globojančios valstybės.

Mažosios Lietuvos kultūros veikėjai © Maironio lietuvių literatūros muziejus.

 

Taip pat tokias nuotaikas inspiravo tam tikri tautiniai judesiai ir valstybės kūrimosi ženklai Lietuvoje. Taip pat vienas įdomus faktas iliustruoja tai, jog JAV prezidentas Vudro Vilsonas įteikė lietuvių Tautos Tarybos pirmininkui Amerikoje dokumentą, aiškiai pažadantį sujungti nepriklausomoje Lietuvos valstybėje visos Didžiosios ir Mažosios Lietuvos žemes iki Karaliaučiaus… Taigi, atrodo, vienu metu tarsi vilties ženklai suteikia galimybių kurtis konsoliduotai Lietuvos valstybei, tačiau kartu ir įneša sumaišties, nes tokias idėjas realizuoti tuomet dar menka, nors ir užsidegusi inteligentija buvo bejėgė. Jos tikslas buvo tik įsteigti ir įkurti  šiuolaikinę, suverenią ir nepriklausomą Lietuvos valstybę. Su Vokietija kaip didžiausia Lietuvos rėmėja užsienio politikos kontekste pyktis teritoriniais klausimais buvo pernelyg pavojinga, o tada ji buvo svarbiausia užsienio politinė ir ekonominė partnerė. Taigi pilnas Tilžės akto realizavimas tuomet buvo pakankamai sudėtingas, tačiau kartu ir prasmingas ateičiai.

Aldonos Didžiulytės atvirlaiškis motinai Liudvikai Didžiulienei-Žmonai, siųstas iš Kauno į Griežionėles. © A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus.

 

Prūsų Lietuvos tautinė taryba veikė gana tikslingai ir atsargiai 1918 XI 16-1924 m. Jos pagrindas buvo tautiškai susipratę lietuvininkai ir jie veikė JAV prezidento paskelbtais tautų teisės principais. Ši politinė įstaiga, etniniu pagrindu siekė Mažosios Lietuvos atskyrimo nuo Vokietijos ir prijungimo prie besikuriančios Lietuvos valstybės. Pirmasis pirmininkas buvo Vilius Gaigalaitis, kuris, be abejo, buvo patyręs politikas ir geros reputacijos žmogus, atsidavęs teologijos sričiai. Tiesa, pats Vilius Gaigalaitis dėl politinio atsargumo ir gerų santykių išlaikymo su Rytų Prūsijos elitu atsisakė pasirašyti Tilžės aktą. Ši įstaiga jokių galios svertų neturėjo, todėl galėjo remtis tik propagandiniu būdu su inteligentijos parama. Tik propagandos šiuo atveju nereikia suprasti blogąja prasme. Beje, ši įstaiga buvo atsakinga už akto ištransliavimą plačiajai liaudžiai ir Antantės valstybėms. Vienas faktų liudija, jog J. Vanagaitis ir J. Aukštuolaitis kartu vyko į Dancigą dėl tarpininkavimo su Antantės kariniais laivais, mat šie tuomet bazavosi tenais. Taip pat tarybai teko kovoti su kontrpuolimu iš Rytų Prūsijos administracijos per masines informavimo priemones, siekiant sukritikuoti neva separatistinius Prūsijos lietuvių veiksmus. Dauguma tarybos narių, galime pastebėti, buvo kilę iš spaustuvininkų judėjimo, o taip pat mažesnioji narių dalis turėjo aukštąjį išsilavinimą. Toks pasiskirstymas iliustruoją tokį faktą, kad jie tikrai buvo neabejingi lietuviškumo išsaugojimui Rytų Prūsijoje ir buvo politiniai vienminčiai dėl suartėjimo su Lietuvos valstybe.

Klaipėdos krašto prijungimas prie Lietuvos. Klaipėdos krašto visuomenės ir politikos veikėjai Lietuvos vėliavos pakėlimo iškilmių metu. Pirmas iš kairės Vilius Gaigalaitis, trečias Jokūbas Stikliorius. Centre – Martynas Jankus, Erdmonas Simonaitis. © A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus.

 

Taip pat reikėtų pabrėžti, kad didelę reikšmę Mažosios Lietuvos tautinės tarybos susidarymui ir Tilžės akto atsiradimui turi „Birutės“ draugija, nes visą laiką šiame procese dominavo šios organizacijos aktyvistai- Martynas Jankus, Erdmonas Simonaitis, Jonas Vanagaitis. Šie žmonės sukvietė aplinkinių valsčių atstovus, o jie išsirinko tautinę tarybą, kuri išsirinko trijų žmonių prezidiumą, kuriame vėlgi buvo du tos pačios „Birutės“ draugijos atstovai- J. Vanagaitis ir E. Simonaitis Apskritai, ši organizacija turėjo milžinišką ideologinį poveikį lietuvybės atbudimui visame Mažosios Lietuvos regione, nes jos atsiradimas sietinas su Oto fon Bismarko Vokietijos konsolidavimo politikos išdavoje sustiprėjusiu Mažosios Lietuvos germanizavimu ir 1879 m. atsiradusios Lietuvių literatūros draugijos veikla. Dar nei vienos organizacijos kaip „Birutės“ draugija negalėtume laikyti labiausiai politiškai angažuotos, visiškai kitoniškai kultūriniu požiūriu mąstančios ir nuosekliai vykdančios lietuvybę. Tai iš esmės buvo galinga kultūrinė organizacija, turinti aiškią savo tėvynainių krašto viziją. Dar reikėtų pabrėžti, kad Jurgis Zauerveinas šioje situacijoje yra svarbus tuo, kad jis paragino lietuvininkus imtis tautinio švietimo, gimtosios kalbos saugojimo bei ugdymo, tuo tikslu pasiūlė steigti lietuviškąsias šeštadienines mokyklas bei jomis besirūpinančią būsimą draugiją, deja, jai to nepavyko realizuoti. Visgi iškilęs priešingas Vydūno ir Vanagaičio tandemas sužlugdė tokią galingą organizaciją, bet jau buvo suburtas iš esmės tautiškai susipratęs elementas, siekiantis politinių veiksmų per Mažosios Lietuvos tautinę tarybą ar kitas organizacijas.

Mokytojų seminarijos pirmoji lietuviškoji laida „Viktorijos“ viešbučio salėje. Priekyje šventinio renginio garbės svečiai. Iš kairės: Ansas Baltris, Mikas Šlaža, Jokūbas Stikliorius, Martynas Krukis, Vilius Gaigalaitis, Klaipėdos krašto gubernatorius Antanas Merkys, Vydūnas, Martynas Jankus. Reverse fotosalono spaudas: Fotografija W. Fey Klaipėda Puodžių gatvė 11. © Mažosios Lietuvos istorijos muziejus.

Rekonstruojant įvykių eigai, kai buvo skelbiamas Tilžės aktas, visas konfliktas užsiliepsnojo dėl viešo Viliaus Gaigalaičio laiško oberprezidentui Adolfui fon Batocki, kuriame išreiškė, jog nepritarsiąs jokiems radikaliems veiksmams, kad Prūsijos Lietuva prisijungtų prie Lietuvos valstybės. Viktoras Gailius ir Jonas Vanagaitis sušaukė patikimųjų susirinkimą ir pasitarti dėl naujo pirmininko rinkimų, todėl lapkričio 30 d. buvo sukviesti į Enzio Jagomasto butą visi Tarybos atstovai spręsti tokius darbotvarkės klausimus kaip: 1) Tarybos ligšiolinis veikimas, 2) Gaigalaičio Batockiui rašytas laiškas, 3) Naujo pirmininko rinkimas, 4) Einamieji reikalai. Pirmą darbotvarkės punktą referavo Viktoras Gailius. Jis pranešė susirinkusiems, kad Batockio rašte minėtų plakatų yra išplatinta apie 100 tūkst. egzempliorių ir kad neįmanoma stabdyti pradėto darbo. Antrąjį darbotvarkės klausimą referavo Vanagaitis, jis tarsi priekaištavo E.Jagomastui, kad jis palaikąs V. Gaigalaičio pirmininkavimą ir pašaipiai žiūri į jo vadovavimo stilių. Tiesa, pats V. Gaigalaitis savo veiksmų nepripažino, norėdamas apginti save ir iš posėdžio išėjo. Todėl galiausiai po tokių kivirčų buvo prieita prie paties Tilžės akto priėmimo, kurį pasirašė dauguma tarybos narių ir vertėtų tiksliai pacituoti:

„Pareiškimas

Atsižvelgiant į tai, kad viskas kas yra, turi teisę gyventi, ir į tai, kad mes lietuviai       čionai Prūsų Lietuvoj gyvenantieji, sudarome šito krašto gyventojų daugumą, reikalaujame mes remdamiesi Vilsono paties apsisprendimo teisės, priglaudimą Maž. Lietuvos  prie Didž. Lietuvos. Visi savo parašu šitą pareiškimą priimantieji pasižada, visas savo jėgas už įvykdymą minėtojo siekio pašvęsti.

Išleido Jonas Vanagaitis (1869-1946). Tilžė, XX a. pr. Atviruke, rūtomis puoštas, raudonas skydas su vyčiu.  Skydo viršuje – kanklės. Apačioje tekstas, Panemunės Jono (J.Vanagaitis) kreipimasis į tautą… © Trakų istorijos muziejus.

 

                      Apibendrinant šios dienos memorialinę reikšmę, galima pasakyti, kad Tilžės akto daugiaplanė ir įvairialypė reikšmė Lietuvos valstybės formavimuisi yra svarbi. Taip pat svarbus Prūsijos lituanistinio paveldo požiūrio dėmuo, tačiau jį galimą integruoti į bendrus Rytprūsių istorijos rėmus, nes tai neatsiejama praeities dalis. Negana to, nors Klaipėdos kraštas yra Lietuvos valstybės dalis, tačiau Tilžės akto istorijos pagrindas yra svarbus, ugdant krašto gyventojams etnonacionalinį savęs suvokimą, kuris neprieštarautų nacionaliniam elementui, bet ir kartu išlaikytų pagarbą turtingai Rytprūsių praeičiai ir paveldui. Vis dar išlieka didelė problema, kai nemažos dalies Klaipėdos krašto gyventojams dabartinis palikimas nėra anaiptol svarbus.

The post Benas Volodzka. Lapkričio 30-oji ir Mažoji Lietuva appeared first on Voruta.

Vytautas A. Gocentas. Lietuvininkų, klaipėdiškių metai ateina

$
0
0

Vytautas A.Gocentas. Asmeninė nuotr.

Vytautas A. Gocentas, www.voruta.lt

Taip, mielos ir brangieji, metai ateina ir nueina. 2020 metų paskutinis ketvirtis dovanojo naujų vilčių – su atėjimu, Adventu, o Kūčių ir Kalėdų žinia pasilieka visiems naujiems 2021 Viešpaties metams.

Buvo daug gražių atmintinų dienų

Spalio 16-oji yra minėtina diena – Mažosios Lietuvos gyventojų genocido diena. Vyskupas Mindaugas Sabutis ir Vilniaus parapijiečiai suklupo maldai ir atminimo giesmei. Pasiliko dėkingumo graudulys, taikos minčių viltis…

Lapkričio 13-oji buvo ir laimės, ir apmąstymų kupina – Plikių liuteronų klebonas kun. Liudvikas Fetingis džiaugėsi 80-uoju gimtadieniu. Sveikino, linkėjo ir laimino kunigai, vyskupas ir parapijiečiai, svečiai – sėkmingo tolimesnio darbo Viešpaties vynuogyne. Kunigui jau teko pasidarbuoti ir elektriku, ir chorvedžiu bei triūbų orkestro vadovu, kopti į bažnyčios bokštą ir lipti ant stogo – atnaujinimo reikėjo daugelyje darbo barų. Atrodo, kad kunigas visą gyvenimo ir tikėjimo džiaugsmą sudėjo į naują giesmių ir maldų rinkinį, kuris dabar ir giesmių balsus arba natas vėl turi…

Lapkričio 30-oji yra ir pasilieka Mažosios ir Didžiosios Lietuvos jungimosi diena – glaustis prie Motinos Lietuvos ir gyventi Jos apsaugoje, džiaugtis Jos artume, išlaikyti savo tradicija ir papročius, tikėjimo būdą. Tokie testamentiniai priesakai pasilieka visiems ir kiekvienam krašto žmogui ar piliečiui.

Istorija išmintinga ir nuolatos moko mus

Miela ir malonu atminti, džiaugtis sulaukus jubiliejaus. Ar kas pamena, kad 1945 m. vasarą, prieš 75-ius metus Potsdame buvo pažadėta Taikos konferencija Königsberg/Karaliaučiaus reikalu. Jau tiek metų šis kraštas laikinai administruojamas ir nesimato tam pabaigos. Žinia, 1992 m. vasarą buvo uždarytas VLIKas (Vyriausiasis Lietuvos Išvadavimo Komitetas), bet taip ir liko pusė Dzūkijos ir didi dalis Mažosios Lietuvos už laikinų Europos sienų. Žinia, Helsinkio susitarimą dėl pokario sienų neliečiamumo jau atmetė Berlyno ir Vokietijos susijungimas, Jugoslavijos ir SSRS iširimas…

Ar Lietuvos Respublikos atitinkami valdžios dariniai tik stebį esamą padėti, ar turi numatymus ką ir kaip toliau daryti? Laukimo, mirtinos tylos padėtis nėra tokia vaisinga ar daug žadanti. Europa kelia ne tik vienijimosi, atsinaujinimo, bet ir sugrįžimo į buvusius kraštus mintis. Tai naujos santarvės kūrimo metas, naujų ryšių ir susitarimų metas. Ar tam ruošėmės, ar turime numatymų? Atrodo, kad ne vienas ir ne du galimi ėjimai ar sprendiniai.

Artėja Karaliaučiaus universiteto profesoriaus ir filosofo Imanuelio Kanto jubiliejus, Klaipėdos uosto atgavimo ir jūrinės Lietuvos statuso atsiradimo 100-metis (1923–2023), kitos sukaktys. Taigi, istorija yra ir pasilieka.

Linkėjimai ir darbai

Šis metas ne tik sveikatos išmėginimus atneša žmonėms, naujus iššūkius piliečiams ar jų išrinktiesiems. Reikia drąsiai eiti ir pasitikėti – visi ir kiekvienas yra atsakingas, turi daug prisiimto darbo ir pareigų. Turime gražius dar vienus Viešpaties metus, turime neatidėliotinų darbų.

Sausio 1 d. Klaipėdoje minimas lietuvių grožinės raštijos pradininko, Tolminkiemio sodininko, meisterio,  liuteronų kunigo Kristijono Donelaičio gimtadienis, o Vilniuje – Lietuvos vėliavos diena.

Ši tradicija mano šeimoje taip pat jau turi savo vietą ir prasmę – eidami ar grįždami iš Arkikatedros aikštės Vilniuje, sustojame ties Donelaičio paminklu Vilniaus universiteto arkoje, pasidžiaugiame tiek buvusiu, tiek atnaujintu paminklu, prisimename kas ir kada pastatė, rūpinosi jo atsiradimu.

Manau, kad 2021 m. sausio 1 d. 12:00 val. šį gimtadienį reikia minėti Vilniuje ir visuomenei dalyvaujant – tiek universiteto, tiek miesto. Po to, žinoma, galima sutartinai keliauti ir į Arkikatedros aikštę – čia šventė vyksta kiek vėliau po pietų. Abu paminėjimai, žinoma, gali ir turi tikti visiems Lietuvos piliečiams, akademinėms ir visuomenės bendruomenėms kitose vietovėse.

Tepadeda mums Dievas. Tuos žodžius turėkime kaip naujos dienos, metų vilties šviesulį.

 

The post Vytautas A. Gocentas. Lietuvininkų, klaipėdiškių metai ateina appeared first on Voruta.

1925 m. Žemaičių Naumiestyje lankėsi Vydūnas

$
0
0

Buvusi mokyklos salė. Fotografuota 1969 m. spalio mėn. XI b klasės mokinio Budriko Stasio. Salę 1923-1924 m. įrengė mokyklos direktorius Kirlys Jonas buvusiame muitinės sandėlyje. Žemaičių Naumiesčio muziejaus nuotrauka. 

Parengė Žemaičių Naumiesčio muziejininkas Saulius Sodonis, www.zemaiciunaumiestis.lt

Apie tai atsiminimus yra parašęs Jonas Kirlys, 1923 – 1927 m. buvęs Naumiesčio progimnazijos direktoriumi. Šis neilgas pasakojimas labai taikliai nusako Mažosios Lietuvos filosofo Vydūno asmenybę bei požiūrį į supančią aplinką.

Dirbdamas įvairiose Lietuvos mokyklose mokytoju, o kai kur ir joms vadovaudamas, kultūriniam gyvenimui pagyvinti kartais pasikviesdavau, be kiltų žymesnių asmenybių, ir Vydūną, kad jis mokiniams ir nemokiniams kai pakalbėtų, pasidalintų savo mintimis, įlietų į jų širdis humaniškų idėjų. O Vydūnas Lietuvoje ir tada jau gerai žinomas, ypatinga, patraukli asmenybė.

Vydūną esu kvietęs į Žemaičių Naumiestį ir į Kretingą. Į Naumiestį Vydūną praprašiau atvykti 1925 metų pabaigoje. Jis gruodžio 12 d. vidurinės mokyklos salėje skaitė paskaitą tema „Kultūros plėtotė“, o gruodžio 13-tą „Stelos kultūra“. Abi dienas klausytojų prisirinko pilnutėlė salė. Visi domėjosi paskaitomis, norėjo pamatyti patį Vydūną.

Vydūnas gruodžio 12-ja atvyko į Naumiestį apie 16 val. Pakvietėme prie padengto stalo. Apmetęs akimis ant stalo išdėstytus valgius, pasirinko, kas jam reikalinga pagal mitybos kalorijų kiekį, ir  daugiau jau nieko nebeėmė. Ant stalo buvo ir mėsiškų valgių, bet Vydūnas ir raginamas jų nevalgė. „Aš liavonų nevalgau…“ – pasakė ir prisipažino esąs vegetaras.

Besikalbant apie maitinimąsi, Vydūnas pažymėjo, kad Lietuvoje žmonės daug valgą. Galima esą prasimaitinti žymiai mažesniu valgio kiekiu. Vydūnas aiškino, kad persisotinimas slopinąs žmogaus dvasines jėgas. Mažiau besimaitinančio žmogaus lėgos esančios lakesnes, ideališkesnės ir patsai žmogus tobulesnis. Jis sakė, kad bulvė esanti maistingesnė už kiaušinį. Patarė, ko valgant nereikia maišyti: pieno su kiaušiniais, daržovėmis ir mėsa. Galįs įvykti apsinuodijimas. Papasakojo, kokią duoną jis sau kepąsis: malti nesijoti kvietiniai miltai, medus ir, berods, grietinė ar kitas koks riebalas. Patarė valgyti medų, riešutus. Vietoj tikros arbatos Vydūnas siūlė vartoti tarkuotas džiovintas morkas, obuolių žieves ar šiaip kokias žoleles.

Vydūnas maitinęsis du kartus per dieną. Paskutinis maitinimasis – antrą valandą (vidurdienį).

Kada mes jį pasikvietėme į Kretingą (tai buvo 1934 metais), Vydūnas atvyko jau po įprastinių savo pietų. Tada jis, laikydamasis savųjų mitybos principų, valgyti jau atsisakė, pareikšdamas: „Po antros valandos aš jau nieko nevalgau“. Prašomas jis pridūrė: „Paimsiu mažumą drėgmės“ ir suvalgė truputį kompoto.

Kai, eidamas pro mokyklos sargo butą, pamatė lovyje sudėtą sūdymą mėsą, Vydūnas lyg ir išgąstingai ištarė: „Einam čia liavonas“…

Pasakojo, kad jis sirgęs sunkia džiovos forma, net kraujais spjaudęs, bet, vegetariškai maitindamasis, vartodamas vaistažoles, sportuodamas, grynu oru kvėpuodamas, visai išsigydęs.

Arklys minta augaliniu maistu, aiškino Vydūnas, o kiek jis yra pajėgus!

Vydūnas buvo kuklus, paprastas, neieškojo sau ypatingų patogumų, nenorėjo būti daugiau už kitus aukštinamas, iškeliamas.

Kai nuvažiavom į Kuliešų siaurojo geležinkelio stotelę (du kilometrai nuo Naumiesčio) jo pasitikti, rogėse norėjom pasodinti kiek patogesnėje vietoje, tačiau jis niekaip nesutiko ten sėsti, o pasirinko kuo paprasčiausią vietą: atsisėdo atbulas, susirietęs ant savo miegamojo maišo.

Naumiestyje pamatęs iškabintą skelbimą, kuriame, be kita ko, buvo parašyta, kad Naumiestį atvyksta „Prūsijos lietuvių patriarchas“, jis paskaitęs susiraukė ir pasakė man: „Nereikėjo taip rašyti“…

Kada jam nakvynei rūpestingai buvo paruoštas guolis, jis paprašė viską nuo lovos nuimti, paliekant tik čiužinį. Pasiėmė jis atsivežtąjį pilkos drobės maišą, perrištą paprasta virvele, ir mažytę knygos dydžio plokščią pagalvėlę, pripildytą paparčių lapų, aiškindamas, kad jie teikią geresnį miegą. Pasiklausė, kur šiaurė, ir, atsukęs galvą tą pusę, atsigulė.

Mano žmona, matydama, kad nehigieniška vežiotis niekuo neapsaugotą miegamąją patalynę, pasiuvo jam lininės kaimiškos drobės kelionmaišį. Vydūnas už tai jai labai buvo dėkingas: grįžęs net padėkos laišką paraše.

Naumiestyje mes turėjome pusantrų metų dukraitę. Stebėjome, kaip greit Vydūnas su ja susigyveno, susižaidė, lakstė su ja lyg mažas vaikas, lengvu žingsniu galais pirštų bėgiojo, tai pritūpdamas, tai pasistiebdamas, slapstėsi. Pastebėjęs ant grindų menkiausią šapelį, ima ji dviem pirštais ir deda į jam skirtą vietą.

Vydūnas vilkėjo naktinio sukirpimo marškiniais – tokiais, kad jo kaklo nevaržytų, užsirišęs tautinę juostele.

Po paskaitos Vydūnas skubiai išėjo į lauką daryti gilaus oro iškvėpimo ir įkvėpimo, pats vis pasilenkdamas ir vėl išsitiesdamas, rankas iškeldamas ir vėl nuleisdamas. Po to bėgo prieš kalnelį. Jis sakėsi Klaipėdoje jaunų bėgikų lenktynėse laimėjęs pirmąją vietą. Vydūnas, nors ir senyvo amžiaus, buvo labai lengvas, liesas.

Pagal Vydūno įsitikinimą galima įžiūrėti žmogaus sielos būseną, o gabumus iš jo veido išraiškos ir  rankų linijų. Mano žmonai, pavyzdžiui, pasakė, kad ji turinti neišsivysčiusį talentą.

Vydūnas mėgo skambinti arfa. Iš viso jis mėgo švelnius garsus. Pamenu, kai į Kretingos geležinkelio stotį nuėjo vidurinės mokyklos mokiniai jo pasitikti ir,  kartu su juo eidami į Kretingą, dainuoti, Vydūnas, kiek paklausęs, pakentėjęs, paprašė mokinių nebedainuoti. Nepatiko jam jų šiurkštūs, trankūs garsai.

Vydūnas yra leidęs visą eilę žurnalų. „Jaunimą“  aš skaičiau jau nuo 1911 metų. Man giliai įstrigo į atmintį Vydūno pasakymas, išspausdintas „Jaunime“: „Geriau yra klaidžioti savo galiomis pasitikint, negu vaikščioti tikru keliu kitam vedžiojant“.

Šie atsiminimai buvo išspausdinti LKP Kapsuko rajono komiteto ir rajono darbo žmonių deputatų tarybos laikraštyje „Naujasis kelias“ 1969 m. rugpjūčio 21 d.

Už šią nuorodą dėkojame Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto docentui, daktarui Tomui Petreikiui.

The post 1925 m. Žemaičių Naumiestyje lankėsi Vydūnas appeared first on Voruta.

Mano pažintis su Bitėnais

$
0
0

Prie paminklo „Martyno Jankaus šeimos amžino poilsio vieta“. Iš kairės: E. Kondratavičienės dukra Birutė, E. Grigolaitytė-Kondratavičienė, A. Zolubas, E. Grigolaitytės-Kondratavičienės dukra Irena, vaikaičiai Žilvinas ir Mindaugas

Algimantas ZOLUBAS, Vilnius, www.voruta.lt

Mano lietuvių kalbos „smetoniškos kartos“ mokytojas vidurinėje mokykloje Petras Steponavičius ne tik lietuvių kalbos ir literatūros dalyką su meile perteikė, bet ir Lietuvos istorijos bei geografijos žinių per savo pamokas įterpdavo. Pats, kilęs iš Aukštaitijos, ypatingą dėmesį rodė aušrininkams, taigi – ir Mažajai Lietuvai. Baigęs 1955 m. mokyklą, su mokytoju susitikdavau, nes, būdami vienodų politinių pažiūrų, turėdavome planų, kaip priešintis nutautinimui, istorinio bei kultūrinio paveldo naikinimui.

Pats per savo atostogas darbovietėje stengdavausi Lietuvą geriau pažinti, o mokytojas buvo nuostabus vadovas, nes pėsčiomis ir dviračiu atokiausius kampelius buvo aplankęs. Praėjus trisdešimčiai metų nuo mūsų pažinties vidurinėje mokykloje, pasiūlė drauge mano automobiliu po Mažąją Lietuvą pakeliauti. Kelionę pradėjome nuo, anot mokytojo, dvasinio centro – Bitėnų, knygnešių aruodo pas Martyną Jankų.

Pirmučiausiai užsukome į aušrininko sodybą, kur buvo jo gyvenamasis namas ir jame įrengta spaustuvė. Deja, gal sovietmečiu sąmoningai neprižiūrimas namas su spaustuve ne per karą, kaip buvo skelbiama spaudoje, o po karo sudegė ar buvo sudegintas. Bitėnuose liko vienintelė tikra bitėniškė, artimiausia Jankų kaimynė Elena Grigolaitytė-Kondratavičienė, po tremties su dukromis grįžusi į savo namus, kiti karo ir pokario metais priverstinai pasitraukė į Vakarus ar į Rytus ir daugiau čia negrįžo.

Daug pasakojo tąkart E. Grigolaitytė-Kondratavičienė apie Martyną Jankų, jo šeimą, jos artimiausią jaunystės draugę Elzę Jankutę, apie kasmet pas Jankus atsilankančias mokytojų ir kariškių ekskursijas. Parodžiusi senąsias Bitėnų kapines prie Rambyno, kuriuose palaidota Jankaus žmona ir trys mažametės dukrelės, apgailestavo, kad kraštiečiai čia nepastato jokio ženklo galbūt dėl to, kad rajonas yra atsisakęs kapavietę ženklinti. Senąsias Bitėnų kapines pagal galimybes dar prižiūri ponia Elena su dukromis ir vaikaičiais, tačiau kada nors ji juk mirsianti ir bus pamiršta Jankaus šeimos amžino poilsio vieta, kur ir paties Jankaus palaikai gal kada norėtų sugrįžti…

Parodė savo draugės Elzės Jankutės laišką iš Kanados: „Tu nežinai, Lėne, kokia ta liga nostalgija, ji neapleidžia nei dieną, nei sapnuose. Jei būtų išrasti vaistai nuo tėvynės ilgesio, užsienio vaistinėse jų nebūtų – lietuviai visus išpirktų.“ Prašo atsiųsti motinos ir seserų kapo nuotrauką, į voką įdėti smiltelių nuo kapo, gal ta „liga“ palengvėtų. „Sukalkit, – sakė p. Elena, – kokį kryželį su užrašu „Martyno Jankaus šeimos amžino poilsio vieta“, nufotografuosim, pasiųsim. Susijaudinom… Pasitarėme su mokytoju ir pažadėjome.

Grįžę vaikščiojome po senesnes kapines prototipo paminklui ieškoti, nagrinėjome Klaipėdos krašto krikštų ir kryžių piešinius bei nuotraukas. Nusprendėme gaminti paminklą panašų ir į kryžių, ir į krikštą, kylantį paukštį, ąžuolinį, su lietuvišku stogeliu.

Nebuvau jokio paminklo kūręs, tačiau pažadą reikėjo tesėti. Bemaž mėnesį ąžuolą kaltu savo namo rūsyje skaptavau. Stovą, kryžmę, stogelį dariau atskirai, kad patogu būtų gabenti, o tik statant sujungti. Viską įmirkiau tepalais, kad nepūtų. Bute sumontavęs paminklą, parodžiau Mažosios Lietuvos žinovui Vytautui Šilui ir savo Mamai. Teigiamai įvertino p. Vytautas, o Mama pasakė: „Kad gi šitokį būtum pastatęs savo tėveliui vietoj akmeninio“. Pripažino. Reikia statyti, žinoma, slapčia.

Iš patirties tvarkant patriotų kapus žinojome, kad geriausia tokius darbus atlikti pirmą dieną po sovietinių švenčių, kai saugumiečiai po šventimo „taiso sveikatą“, budrumą praranda. Gegužės 9 d. dalimis išmontuotą paminklą, cementą ir kitus reikmenis pakrovėme į mano „Žigulį“ ir su mokytoju iš Vilniaus išvykome į Bitėnus. Mus pasitiko švytinti p. Elena su vaikaičiais Žilvinu ir Mindaugu, jos dukros Birutė ir Irena. Rytojaus dieną Mindaugas su Žilvinu parūpino žvyro, akmenų ir vandens iš Nemuno cemento skiediniui. Paminklo stovo pagrinde esančias metalines sijas įbetonavome, o į skiedinį įdėjome užsandarintą buteliuką su popieriaus skiautele, kurioje parašėme „Šį paminklą-antkapį Didžiajam Lietuviui, Mažosios Lietuvos Patriarchui Martynui Jankui ir Jo šeimai 1983 m. gegužės mėn. 10 dieną pastatė Elena Kondratavičienė su anūkais, Petras Steponavičius ir Algimantas Zolubas“.

Vėliau Jankų šeimos kapą E. Grigolaitytė-Kondratavičienė apsodino rūtų tvorele, o simbolinį Martyno Jankaus kapą – gėlėmis. Elzė Jankutė, gavusi nuotrauką, ją paskelbė Kanados lietuviškame laikraštyje su užrašu „Prie atnaujinto Martyno Jankaus šeimos kapo“. Tada visi nusiraminome, nes tokia publikacija užsienyje turėjo atbaidyti valdžią nuo kėsinimosi paminklą sunaikinti.

Mano bendravimas su ponia Elena ir šeima nenutrūko iki jos pasitraukimo į Amžinybę. Kiekvieną vasarą važiuodavau kelioms dienoms paatostogauti ir drauge padirbėti ūkyje. Drauge sulaukėme 1993 m. gegužės 30 d. M. Jankaus palaikų pargabenimo iš Vokietijos. Mūsų statydintas paminklas buvo perkeltas į šoną, simbolinis kapas virto tikruoju, prie kurio pagal dr. Martyno ir Marijos Purvinių projektą buvo pastatytas naujas, taip pat medinis.

Teko dalyvauti didelėje talkoje tvarkant apleistas Rambyno kapines, teko pasidalinti rūpesčiu su Šilutės kultūros skyriumi atstatant M. Jankaus namą-muziejų.

Mažosios Lietuvos globai pasišventęs V. Šilas sužinojo, kad M. Jankaus namo sienos jau pastatytos, o stogui pritrūko pinigų. Artėjo ruduo. Darganos, lietūs ir šaltis gali pakenkti statiniui. Kadangi su V. Šilu dirbome tuomet turtingoje Vilniaus Radijo komponentų gamykloje, su Šilutės kultūros skyriaus raštu ėjom pas direktorių Algirdą Linartą prašyti paramos. Šiaip kultūrai neabejingas direktorius, išgirdęs 50 tūkst. rublių sumą (tuomet tai buvo dideli pinigai), sutriko. Tačiau, mes pasitelkę literatūrai ir kultūrai neabejingą vyriausiąjį buhalterį, prasmingai investicijai direktorių prikalbėjome.

Muziejaus pastoge tiesiogine prasme – nuo lietaus – teko pasinaudoti.

Gal po dešimtmečio keliese keliavome po įžymias vietas, tarp jų užsukome į Bitėnus. Palikę automobilį toliau, ėjome į muziejų, tačiau čia užklupo lietus. Bandėme pakliūti į vidų, bet darbuotojas iš vidaus parodė, kad ta diena yra išeiginė. Aiškinau, kad mums tuokart reikalingesnė už muziejų pastogė, o aš esu prie šio stogo pirštą pridėjęs. Kai muziejininkas stogo „istoriją“ sužinojo, pusantros valandos mūsų grupei rodė ekspoziciją, o pabaigai atnešė Amžinąją Rambyno kalno knygą ir Prezidento muziejui dovanotą muziejui auksinę plunksną, kad su ja toje knygoje pasirašyčiau.

Praėjo trisdešimt metų nuo pirmos pažinties su Bitėnais, su mielais iš ten kilusiais žmonėmis. Gera žinoti, kad E. Grigolaitytės-Kondratavičienės vaikaitis Mindaugas su šeima ten įsitvirtino kaip ūkininkai, kad Bitėnuose gyvena gandrai, kad ūkininkų šeimą jie jau dukart aplankė, kad Jankų ir Vydūno kapai prižiūrėti, kad ir man geri praeities prisiminimai neužleidžia vietos užmaršties šešėliui.

Voruta. – 2012, rug. 15, nr. 19 (757), p. 6.

The post Mano pažintis su Bitėnais appeared first on Voruta.


Su Šviesa ir Tiesa. Dr. Napaleonui Kitkauskui 90! Sveikiname!

$
0
0

Dr. Kazys Napaleonas Kitkauskas

Vytautas Šilas, Mažosios Lietuvos reikalų tarybos pirmininkas, LŽS narys

Rašyti apie architektą restauratorių Napaleoną Kitkauską trumpai yra sunku, o pasakojimui apie viską reikėtų knygos (tai ne mano jėgoms). Juk Napalys (taip jį vadina artimiau su juo bendravę) yra plačios visuomeniškai matomos veiklos diapazono žmogus. Tad pradžiai nors keli jo biografinės praeities štrichai.

Kazys Napaleonas Kitkauskas gimė 1934 m. sausio 3 d. Molėtų rajono Antadurių kaime, o pakrikštytas buvo sausio 5 d. Pastaroji data yra oficiali jo gyvenimo aprašymuose. N. Kitkauskas baigė Skudutiškio pradinę mokyklą, mokėsi Utenos gimnazijoje. Čia jį, poetinės sielos jaunuolį (rašė eilėraščius) 1947 m. už tariamai nacionalistinę veiklą suėmė NKVD ir ištrėmė į Mordovijos lagerius. Į Lietuvą N. Kitkauskas grįžo 1954 m. Baigė Kauno 2-ąją darbo jaunimo vidurinę mokyklą, o 1960 m. ir Kauno politechnikos instituto Statybos fakultetą. Pasirinkęs architekto restauratoriaus specializaciją, jis dalyvavo Kauno rotušės restauravimo darbuose. 1960 m. paskirtas dirbti Į Vilniaus Paminklų konservavimo institutą, ten tapo darbo grupės vadovu, vyriausiuoju specialistu. Nuo 1989 m. N. Kitkauskas dirbo Pilių tyrimo centro „Lietuvos pilys“ architektūros tyrimų skyriaus vadovu. Buvo Vilniaus arkikatedros tyrimų, jos remonto darbų projektavimo ir priežiūros vadovas, Vilniaus Žemutinės pilies kunigaikščių rūmų architektūrinių tyrimų vadovas. 1995 m. N. Kitkauskas tapo LDK Valdovų rūmų atstatymo projekto moksliniu vadovu ir šias pareigas ėjo iki 2010 metų.

 

1980 m. N. Kitkauskas apgynė architektūros kandidato disertaciją (1993 m. nostrifikuotas humanitarinių mokslų daktaro laipsnis). Yra kelių istorinės architektūros knygų, per 180 mokslinių ir populiarių straipsnių paminklosaugos tematika autorius. 1990 m. už knygą „Vilniaus pilys“ N. Kitkauskui suteikta Lietuvos kultūros ir meno nacionalinė premija. Jis buvo apdovanotas LDK Gedimino ordinais (1995 ir 1999). Už nuopelnus Vilniaus miestui 2001 m., minint Valstybės dieną, Vilniaus miestas jį pirmąjį apdovanojo karaliaus Zigmanto Augusto medaliu.

 

Išskirtinių nuopelnų dr. N. Kitkauskas turi istorinei Mažajai Lietuvai. Jis, bene, 1964 m. parengė pokaryje sugriautos Kristijono Donelaičio Tolminkiemyje (dab. Čistyje prūdai) pastatytos bažnyčios atstatymo projektą. Jam prižiūrint, darbus per 7 metus atliko Kauno restauravimo dirbtuvės. Atstatytame bažnyčios pastate 1979 m. buvo atidarytas Kristijono Donelaičio muziejus, kuris tapo reikšmingu rūpinimosi lietuviško kultūros paveldu Karaliaučiaus krašte (dabar Kaliningrado sritis) atramos bastijonu. 1989 m. nebeišlikusių K.Donelaičio gimtųjų Lazdynėlių kaimo vietoje N. Kitkausko rūpesčiu 1989 m. buvo pasodintas 275-ių, dabar gražiai išaugusių, ąžuoliukų parkas (Poeto 275 jubiliejaus metinėms), o 1990 m. ir jo sukurtas dvikalbis paminklinis akmuo. N. Kitkauskas buvo Kristijono Donelaičio draugijos įkūrimo 1992 metais iniciatorius ir jos pirmininkas (iki 2015 metų). Draugija rūpinosi Poeto vardo įamžinimo reikalais, rūpinosi Memorialinio muziejaus Tolminkiemyje pastatų aplinkos priežiūra, 1992 m. ėmė leisti laikraštį „Donelaičio žemė“ (nuo 2016 m. žurnalas). Apie visą tai N. Kitkauskas yra pasakęs: „Mes dirbome, o K. Donelaitis stovėjo mums už nugarų ir drąsino mus“. 2002 m. išėjo plati dr. Napalio Kitkausko ir jo žmonos dr. Laimutės Kitkauskienės studija „Kristijono DONELAIČIO memorialas Tolminkiemyje“ (jos vertimas į rusų kalbą 2100 egz. tiražu 2014 m. išėjo Vilniuje).

 

Karaliaučiaus krašte N. Kitkauskui rūpėjo, ir rūpi, ne tik K. Donelaitis. Jam visada rūpėjo ir Martyno Mažvydo atminimo Ragainėje (dabar Nemanas) įamžinimo klausimai. Jis buvo Pirmosios lietuviškos knygos – Mažvydo Katekizmo 450 metų sukakties minėjimo Valstybinės komisijos narys, daugelio ekskursijų po lituanistines Karaliaučiaus krašto vietas. Nuo 1989 m. N. Kitkauskas yra Mažosios Lietuvos reikalų tarybos narys, vienas iš jos steigėjų. Džiaugiuosi, kad nuo pat jos veiklos pradžios jautėme šio Lietuvos kultūros paveldo puoselėtojo paramą ir padrąsinimus.

 

Dr. Napaleonas Kitkauskas, Lietuvos Katalikų Mokslų Akademijos akademikas, yra tapęs moraliniu ir kūrybiniu autoritetu ne tik Mažosios Lietuvos bičiuliams, nusipelnęs visų mūsų pagarbos. Labai ačiū jam už veikimą kartu, siekiant, kad visi dori žmonės abipus Nemuno ir Šešupės pripažintų ir vertintų Mažąją Lietuvą.

 

The post Su Šviesa ir Tiesa. Dr. Napaleonui Kitkauskui 90! Sveikiname! appeared first on Voruta.

Stasys Ignatavičius. Prof. Liudo Vailionio 135-osioms gimimo metinėms

$
0
0

Prof. Liudas Vailionis. botanika.vdu.lt nuotr.

Paruošė Stasys Ignatavičius, LŠS V.Putvinskio-Pūtvio klubo prezidentas, www.voruta.lt

„Šaulys laisvu noru, be jokios prievartos pasiduoda drausmei,

nes tik drausminga tauta gali apginti savo laisvę nuo visokių

pasikėsinimų.“ (L.Vailionis)

Profesorius Liudas Vailionis gimė 1886 m. sausio 13 d. Seinų apskrities Leipalingio valsčiaus (dabar Alytaus apskr.., Lazdijų raj.) Mizarų kaime paprastų ūkininkų daugiavaikėje šeimoje (Dominykas ir Elena (mergautinė pavardė – Saltonaitė) Vailioniai susilaukė šešių sūnų ir dviejų dukrų, Liudas buvo septintas vaikas). Čestanchovoje (Lenkijoje) kunigavęs motinos brolis Liudvikas Saltonas nuoširdžiai rūpinosi sesers šeima ir jiems nupirko 8 ha žemės.

Kunigas L.Saltonas rūpinosi ir sesers vaikais, visus sūnus liepė leisti į mokslus. Liudas gimė silpnos sveikatos, todėl dažnai sirgo ir prie ūkio darbų buvo netinkamas. Vyresnių brolių kiek pramokintas skaityti ir rašyti, būsimasis profesorius išleidžiamas mokytis į Leipalingio valsčiaus pradžios mokyklą, kurią baigė 1899 m. Brolio Karolio (tuo metu dėdės kunigo pastangomis „įtaisytas“ dirbo Lenkijoje Lodzės valsčiaus sekretoriumi) padedamas, būdamas 13 metų, įstojo į Lodzės vyrų gimnaziją, kurioje aplinka buvo gana slogi. Gimnazija rusiška, jaunimas rusinamas. Lodzėje gyveno nemažai lietuvių šeimų, kurių vaikai lankė šią gimnaziją.

Tarp besimokančių lietuvių ir lenkų kartais kildavo ginčai, kuriuos gimnazijos vadovybė stengėsi dar labiau paaštrinti, kad vienus ar kitus apkaltintų, – sukiršinus lengviau valdyti.  Baigęs gimnazijos šešias klases, L.Vailionis iš gimnazijos išėjo. Tam įtakos turėjo dėdė kunigas, kuris reikalavo, kad sūnėnas važiuotų pas jį į Čestanchovą ir stotų į kunigų seminariją. Tačiau jaunuolio charakteris jau buvo susiformavęs ir jį labiau traukė gamtos mokslai, norėjo studijuoti mediciną. Juolab, kad išsimokslinusiems lietuviams, turintiems gydytojo profesiją, caro valdžia leido dirbti ir praktikuoti Lietuvoje. Liudui pavyko įtikinti dėdę ir šis sutiko, kad Liudas gyvens pas brolį Karolį, bet baigti gimnaziją ruošis pats. Jis ima lankyti paruošiamuosius kursus ir per metus laiko išmoksta dviejų metų programą, kurios trūksta išlaikyti brandos egzaminą ir gauti atestatą. 1906 m. pavasarį Krokuvos Šv.Onos gimnazijoje jis eksternu išlaiko egzaminus  ir tais pačiais metais įstojo į Krokuvos Jogailos vardo universitetą – iš pradžių filosofiją (mokėsi pas jau tuo metu žinomus profesorius Tadeušą Garbovskį ir Pranciškų Straševskį),  vėliau – gamtos mokslų studijuoti. Šiame fakultete jis tapo profesorių Emilio Godlevskio Edvardo Jančevskio (Žemaitijos bajoras, kilęs iš Blinstrubiškių dvaro, 1901-1902 m. buvo išrinktas šio universiteto rektoriumi) mokiniu.

Universitete tuo metu mokėsi ir daugiau lietuvių (dail. A.Varnas, dail. P.Rimša, dail. J.Vienožinskis, gyd. P.Mažylis, literatė S.Kymantaitė, teis. L.Bagdonas, gamt. A.Baltrušaitis, humanitaras J.A.Herbačiauskas, dail.I.Šlapelis ir kiti). Krokuva tuo metu po 1795 m. Abiejų Tautų Respublikos padalijimo su visa pietvakarių Lenkijos dalimi atiteko Austrijai ir mokslas buvo brangus. Kai kuriuos lietuvius studentus šelpia Gabrielės Petkevičaitės-Bitės ir Jadvygos Juškytės įsteigta „Žiburėlio“ draugija, kai kuriuos – 1900 m. Amerikoje susikūrusi „Motinėlės“ draugija. Anksčiau kilęs konfliktas su dėde kunigu buvo giliai įstrigęs širdin, tad katalikiškos „Motinėlės“ draugijos pašalpos imti atsisakė. Drauge su Justinu Vienožinskiu nutarė įsteigti „Paramos“ draugiją (veikė 1910-1919 m.), kurios tikslas – padėti vargstantiems lietuviams studentams ir lietuvių studentams turėjo  didelės reikšmės. Tuo metu apie „Paramos“ draugiją 1911 m. „Viltis“ (tekstą redagavo L.Vailionis ir J.Vienožinskis) rašė: „Vargingas besimokančios Vakarų Europoje lietuvių jaunuomenės padėjimas pažadino mintį, kad tik moksleivių susivienijimas gali pagerinti jos medžiaginį būvį. Tą omeny turėdami kai kurie lietuviai krokuviečiai sumanė įsteigti draugiją, kurios tikslu privalo būti grynai piniginė savitarpė pašalpa, nes medžiagiškai aprūpinta moksleivija greičiau ir lengviau pasieks savo tikslą – mokslą. Taigi lietuviai moksleiviai, reikalaują sušelpimo ir besimokiną Vakarų Europoje, galės naudotis draugijos paskolomis ir pašalpomis. Be to, draugija rūpinsis surasti nariams darbą vakancijos laiku, išgauti pašalpą iš draugijų bei atskirų žmonių. Vienu žodžiu – rūpinsis pagerinti narių būvį.

Apie tai pradėta kalbėti, rašyti. Vieni atsišaukė, kiti tylėjo ir dar tyli… Atsišaukusieji dalinosi į dvi rūšis – vieni sutiko su krokuviečių sumanymu, kiti gi netikėjo, kad galėtų gyvuoti bepartijinė, nors grynai pašalpinė draugija. Pagaliau gegužės 18 d. 1910 metais galutinai susidarė draugija vardu „Parama“, prie kurios 17 žmonių prisidėjo, o 15 pasižadėjo. (Visi krokuviečiai ir po kelis iš Austrijos, Danijos, Belgijos, Šveicarijos ir Prancūzijos.) …“ Teksto autoriai rašydami – moksleiviai, turėjo mintyse – studentai. Besimokant universitete (1908 m.) L.Vailionį pasiekė žinia apie dėdės kunigo, kuris labai rūpinosi jo išsimokslinimu, mirtį. Ši žinia jį labai sukrėtė ir jis visą vakarą raudojo, kaltino save, kad neaplankė dėdės iš Krokuvos. Vasaromis, kada tik ištrukdavo nuo mokslo, jis grįždavo į Mizarus, kur artimai susibičiuliavo su M.K.Čiurlionio šeima. Jadvyga Čiurlionytė (dailininko ir kompozitoriaus sesuo) savo atsiminimuose rašė: „ Brolis labai mėgo Mizarų kaimą ir Vailionių šeimą; su jų sūnumi Liudu (studentu) net buvo susidraugavęs ir per vasaros atostogas su juo susitikdavo. Atsimenu jų vieną ilgą pokalbį mūsų verandoje – per naktį prasiginčijo. Saulei tekant Konstantinas palydėjo Liudą iki Nemuno ir, perplukdęs jį į kitą pusę, grįžo namo.“

1913 m. pavasarį L.Vailionis baigė universitetą ir gauna vadinamąjį absoliutoriumą (išklausė visa kursą ir išlaikė privalomus egzaminus). Norėjo dirbti pedagoginį darbą, tačiau tam reikėjo išlaikyti papildomus egzaminus. O jam, kaip kitataučiui, tokios teisės nebuvo. Teko rinktis kitą kelią ir įsidarbino pas žinomą to meto botaniką prof. E. Janczewskį laboratorijoje. Ruoštis doktoratui L.Vailionį pakviečia prof. E.Godlewskis.

Šio įžymaus profesoriaus vadovaujamas, imasi disertacinio darbo, pasirinkęs temą „Šviesos įtaka medžiagų apykaitai augaluose“. Tais pačiais metais paskelbia savo pirmą mokslinį darbą „Materijos keitimasis organizmuose“, kuris buvo išspausdintas Čikagoje Amerikos lietuvių pastangomis. Tai buvo pirmas šios srities mokslinis darbas, paskelbtas lietuviškai. Kaip prof. K.Ragovskio asistentas taip pat dirbo Krokuvos universiteto Žemės ūkio skyriaus Augalų selekcijos stotyje. Asistento darbas universitete užima daug laiko, o ruošiant doktorantą atsiranda išlaidų, paprašė finansinės paramos – stipendijos iš universiteto rektorato, kad galėtų atsidėti tik disertacijai. Jis rašė: „ Tačiau doktoratui temą buvau jau įpusėjęs, bet pritrūkęs lėšų ir negaudamas prašytos pagalbos, 1913 m. parvažiavau  Lietuvon“.  Visa tai ką pradėjo Krokuvoje, vėliau tęsė Kauno Vytauto Didžiojo universitete.

Norėdamas išvengti karinės tarnybos, išvyko į Plocko guberniją ir dirbo žemės ūkio tyrimų stotyje. Karas privertė L.Vailionį mokytojauti Radomo gubernijoje, Kamenkos mieste įkurtoje gimnazijoje, kur direktoriumi buvo paskirtas lietuvis A.Baltrušaitis, geras L.Vailionio universiteto laiku draugas. Nepaisant didelio atstumo, L.Vailionisnuolat domėjosi Lietuvos politiniu ir ekonominiu gyvenimu, o sužinojęs, kad paskelbta nepriklausoma Lietuva, 1919 m. rugsėjo mėn. grįžo į Tėviškę.  Atvykęs pamatė, kad geri santykiai tarp lietuvių ir lenkų, kurių niekada nelaikė savo priešais, virto priešprieša ir bedugne. Dalis Lietuvos žemių buvo lenkų kariuomenės okupuota, Mizarų kaimas lenkų apšaudomas, terorizuojamas, jų namai kulkų išvarpyti ir ūkis išgrobstytas, lietuviai persekiojami, jo tėvas Domininkas nuvestas ir pastatytas prie pušies sušaudyti. Išgelbėjo lietuviai partizanai, tačiau jis greitai mirė. Brolis Juozas slapstėsi miškuose, nes lenkai ketino jį nušauti. Kaip vėliau L.Vailionis pasakojo savo artimam draugui Vytautui Bičiūnui, jo širdyje įvykęs „toks perversmas, kokio niekad žmogus nebegali pakeisti nei užmiršti“.

Tai ir privertė L.Vailionį paimti į rankas šautuvą ir tapti šauliu, kuriuo išbuvo iki mirties. Sentimentai jaunystės  draugams lenkams išgaravo. Jis tapo griežtu ir atkakliu Lietuvos laisvės gynėju. Naktimis pasimatydavo su broliu Juozu, vietos partizanų vadu, iš jo sužinojo apie Lietuvos Šaulių sąjungą. Kadangi tėviškėje likti buvo nesaugu, slaptai iškeliavo į Kauną ir ten visą likusį gyvenimą pašventė mokslui ir Lietuvos Šaulių sąjungai.

Kaip prof. L.Vailionis tapo šauliu, straipsnyje 1936 m. vasario 6 d. „Trimite“ vaizdžiai aprašė V.Bičiūnas, minint jo 50-ies metų sukaktį. Lenkų kareiviai, vadovaujami karininkų, ne kartą vedė ir jį į Druskininkus tardyti. Tokia aplinka skatino jį stoti į Lietuvos Šaulių sąjungą. Sužinojęs iš brolio Juozo ir jo patariamas, kad Kaune jau veikia Lietuvos Šaulių sąjungos štabas (Juozas buvo gavęs leidimą su Vlado Putvinskio parašu organizuoti apylinkėje lietuvišką savivaldą ir partizanus) 1919 m. spalio mėnesį atvyko į Kauną.

Netrukus pradėjo mokytojauti „Saulės“ gimnazijoje, dirbo įkurtoje Lietuvos gamtos tyrimo stotyje, buvo išrinktas prie Lietuvos mokslo draugijos veikusios Tėvynės mylėtojų komisijos Botanikos sekcijos pirmininku. Jis buvo iniciatorius Kaune kurti aukštąją mokyklą. Kartu su kitais pasirašė Vyriausybei memorandumą dėl Aukštųjų kursų įsteigimo, ėjo jų organizacinės grupės sekretoriaus pareigas, o kursus įsteigus tapo jų lektoriumi.

1920 m. rudenį, Želigovskio legionieriams puolant Lietuvą, nutraukė lektoriaus darbą Aukštuosiuose kursuose ir rugsėjo 27 d. stojo į Kauno I šaulių būrį. Savanoriu išvyksta su šaulių būriu į frontą persekioti pralaužusių mūsų linijas ir į užnugarį įsibrovusių lenkų raitelių. Jo bendražygis (vėliau Kauno burmistras) inž. Antanas Graurogkas savo atsiminimuose rašė: „Anksti rytą, atėjęs į būrio štabą išlydėti šaulių į žygį, buvau maloniai nustebintas ir gal kiek sugėdintas pamatęs ir draugą Vailionį ilgais batais, nekokiu rudeniniu apsiaustėliu, su skrybėle ir ausinėmis ant ausų, su šautuvu ant peties stovintį kartu su jaunuoliais. Juoda barzda, žvilgančiomis akimis, pilnas energijos ir pasiryžimo, jisai atrodė guviausias už visus su juo išsirikiavusius jaunikaičius.“

1921-ieji metai buvo lemtingi Šaulių sąjungai. Liepos 7 d. Seimas priėmė Šaulių sąjungos įstatymą, kuris sudarė galimybes plėsti šios organizacijos veiklą.

Prof. L.Vailionio veikla Lietuvos Šaulių sąjungoje 1921 metais nėra gerai žinoma. Randama, kad jis kartu su kitais šaulių organizacijos lyderiais inicijavo protestus dėl P.Hymanto projektų Tautų Sąjungos tarpininkavimo derybose su Lenkija ir Lietuva, pagal kuriuos Lietuva būtų Lenkijos vasale. Visuomenėje buvo jaučiamas augantis nepasitenkinimas Lietuvos užsienio politika. Grupė inteligentų sudarė slaptą Lietuvos gelbėjimo komitetą, kuris organizavo susirinkimus agitacijai ir protestams prieš P.Hymanto projekto priėmimą. Daugelis faktų rodo, kad šiam komitetui priklausė LVailionis.

1921 m. lapkričio 25 d. naktį Kaune, Gedimino ir Griunvaldo gatvių kampe stovėjusio namo pirmame aukšte, kur buvo E.Galvanausko butas, buvo padėta bomba, kuri sprogdama apardė mūro sieną ir langų rėmų skeveldromis sužeidė ministrą E.Galvanauską. Vėliau prof. Z.Žemaitis nekrologe L.Vailioniui rašė: „Kai nežinomo asmens ranka, metusi sprogstamąjį sviedinį Smėlių gatvėje, suardė visas galimybes Hymanto projektui Lietuvoje įgyvendinti, mano po kelių dienų sutiktas Vailionis atrodė lyg iš po sunkios ligos besitaisąs, vėl atgaunąs gerą ūpą ir pilnas savotiško švelnaus vailioniško humoro.“

Lietuvos-Lenkijos federacijos planas žlugo. Prie to neabejotinai prisidėjo ir aktyvi Lietuvos Šaulių sąjungos, o tuo pačiu ir paties L.Vailionio veikla. 1922 m. birželio 29 – liepos 3 dienomis Kaune įvyko Lietuvos Šaulių sąjungos suvažiavimas. Po jo įvykusiame Centro valdybos posėdyje dalyvavo ir kandidatas į Centro valdybos narius – Liudas Vailionis.

Spalio 26 d. įvyko Kauno šaulių būrio visuotinis susirinkimas, kuriame pirmininkavo prof. L.Vailionis. Buvo nutarta išrinkti Vladą Putvinskį būrio valdybos garbės pirmininku ir būrio salėje iškabinti jo portretą. 1922 m. lapkričio 6 d. įvyko Centro valdybos posėdis. Jame nutarta: „Kad palengvinus Centro valdybai sudaryti kvorumą, sutinkant Centro valdybos nariui Mikui Mikelkevičiui, ilgesniam laikui išvažiuojančiam į Latviją, nutarta jo vieton kviesti į Centro valdybos posėdžius, kaip jo pavaduotoją, Centro valdybos kandidatą prof. L.Vailionį.“

1923-iųjų metų pradžia susijusi su Klaipėdos sukilimu. Šiuo Mažosios Lietuvos reikalu lietuvių visuomenės atstovai tarėsi su Lietuvos Šaulių sąjungos vadovybe. Pasitarime Šaulių sąjungai atstovavo LŠS Centro valdybos pirmininkas prof. V.Krėvė-Mickevičius, LŠS viršininkas kpt. P.Klimaitis ir Centro valdybos nariai A.Graurokas ir prof. L.Vailionis. V.Krėvės-Mickevičiaus tvirtinimu, A.Graurokas ar L.Vailionis pasiūlė Klaipėdos krašte organizuoti „Klaipėdos krašto lietuvių sukilimą“. Iš klaipėdiečių delegacijos tam pritarė tik E.Simonaitis. Ministrų kabinetas svarstė Lietuvos Šaulių sąjungos siūlymą dėl sukilimo ir iniciatyvą paliko Šaulių sąjungai. Tokiu būdu jai atiteko pagrindinis sukilimo rengimo darbas ir tolimesnis vadovavimas. Nemažas to sukilimo sėkmei buvo ir prof. L.Vailionio indėlis.

Prof. L.Vailionio archyve rastas jo ranka parašytas gana detalus sukilimo plano juodraštis:

„Klaipėdos vadavimas“

  1. Lietuvių istorinės teisės
  2. Kryžiuočių įsikūrimas Pabaltėj
  3. Jų įsiveržimas į lietuvių žemes
  4. Tuščios vokiečių pastangos išaiškinti Maž. Lietuvos lietuviškumą infiltracijos hipoteze
  5. Ryšių tarp Maž. Lietuvos ir Didž. Lietuvos pastovumas
  6. Didžiojo karo pasekos ir tautų apsisprendimo teisė
  7. Mažosios Lietuvos išsivadavimas
  8. Politinės machinacijos su Maž. Lietuvos likimu
  9. Vis didėjantis pavojus Maž. Lietuvai tapti mainų objektu
  10. Sukilimas:
  11. Sukilimo paruošimas
  12. Gelbėjimo komitetas
  13. Sukilimo vykdymas:

Pajėgų koncentracija

Klaipėdos įgula

Maršas

Prefektūros paėmimas

Lenkų kariuomenės demaršas

Anglų kreiseris

  1. Politinės derybos
  • Sukilimo išdavos
  1. Mūsų uždaviniai Maž. Lietuvos atžvilgiu
  2. Istorijos pasikartojimas
  3. Budrus sekimas įvykių mūsų vakaruose
  4. Glaudus ir vieningas pasiryžimas atremti bent kokį gresiantį iš ten pavojų

1923 m. lapkričio 27 d. jis dalyvavo pirmajame Klaipėdos krašto šaulių būrių valdybų suvažiavime ir ten pasakė kalbą: „Jūs, klaipėdiečiai šauliai, turit garbės būti garbingoje jūros motutės sargyboje. Aš pasiųstas Centro valdybos vardu sveikinti jus ir reikšti, kad ištikus bet kokiam reikalui ar pavojui, rasite Centre tinkamos paramos“, – sakė L.Vailionis.

1924 m. Lietuvos Šaulių sąjungai nebuvo lengvi. Vasario 29 d. iš Sąjungos pirmininko ir Centro valdybos nario pareigų atsistatydino prof. V.Krėvė-Mickevičius. Kovo 12 d. Centro valdybos nario mandato atsisakė ir A.Smetona, motyvuodamas politiniais sumetimais, nes, anot jo, LŠS pasidarė per daug lietuviška. Centro valdyba naują pirmininką išsirinko tik po trijų mėnesių, t.y. birželio 6 d. Juo tapo advokatas Stasys Šilingas. Prof. Liudas Vailionis buvo išrinktas vicepirmininku.

Tais pačiais metais prof. L.Vailioniui teko ir diplomatinis darbas – Ženevoje jis atstovavo Lietuvą Tautų Sąjungoje svarstant mažųjų tautų klausimus.

1924 m. gruodžio 14 d. Centro valdyba “Trimito” redaktoriumi paskyrė Kazimierą Obolevičių-Obolėną, o L.Vailionis tapo atsakinguoju redaktoriumi. Šiomis pareigomis „Trimite“ pasirašinėjo nuo 1925 m. Nr.1 iki Nr. 10 (nuo 11-ojo numerio atsakinguoju redaktoriumi pasirašinėjo Matas Šalčius). 1925 m. vasario 22 d. įvykusiame Kauno šaulių būrio visuotiniame susirinkime L.Vailionis skaitė pranešimą, kuriame nušvietė tuometinės pasaulio politikos būklę ir Lietuvos padėtį. “Rytuose rusai, japonai ir kinai sudarė stiprų bloką prieš visa kultūringąjį Vakarų pasaulį ir diena iš dienos grasina pradėti karą. Tas karas gales persimesti iš Tolimųjų Rytų į Europą. Be to, Sovietų Rusija rengiasi pulti Rumuniją dėl Besarabijos, vokiečiai – lenkus, kad galetų atitaisyti savo rytų sienas. Karų sūkury Lietuvai bus sunku neutraliai išsilaikyti. Vienu ar kitu būdu ji bus įtraukta į karą. Todėl mes turime atminti, kad šaulių darbas dar toil gražu nėra užbaigtas”, – pabrėžė prof. L.Vailionis.

1925 m. kovo 1 d. įvykusį IV Lietuvos Šaulių sąjungos būrių atstovų suvažiavimą pradėjo einantis LŠS Centro valdybos pirmininko pareigas prof. L.Vailionis. Priminęs šaulių žygius, akcentavo suvažiavimo dalyviams, kad jų laukia dar viena užduotis: „Atsiimti Vilnių!”.

1925 m kovo 12 d. pasirodžiusiame „Trimite“ buvo išspausdintas LŠS Centro valdybos atsišaukimas, pasirašytas M.Šalčiaus, L.Vailionio, A.Marcinkevičiaus, A.Žmuidzinavičiaus ir V.Kvieskos, ir prezidiumo narių nuotraukos su trumpomis biografijomis. Apie L.Vailionį buvo rašoma: „Prof. Liudas Vailionis, vicepirmininkas. Botanikos profesorius Lietuvos universitete. Vienas pirmutiniųjų ir veikliųjų šaulių Kauno būry ir jo valdyboj. Pereitosios Centro valdybos vicepirmininkas ir paskiau einąs Centro valdybos pirmininko pareigas.“

1927 m. jis vėl buvo paskirtas atsakinguoju „Trimito“ redaktoriumi (Nr.1-3 ir nuo Nr. 20 iki metų pabaigos). 1928 m. birželio 17-18 d. vykusiame LŠS dalinių atstovų (dalyvavo 331 atstovas iš visos Lietuvos) suvažiavime prof. L.Vailionis vėl buvo išrinktas Centro valdybos nariu. 1929 m. kovo 5 d. prof. L.Vailionis neteko vieno iš geriausių savo draugų, Šaulių sąjungos įkūrėjo, ideologo ir Garbės pirmininko Vlado Putvinskio-Pūtvio, aktyviai prisidėjo prie jo laidotuvių ir atminimo įamžinimo.

Tais metais LŠS plačiai pažymėjo savo įkūrimo 10-metį. Kaune buvo surengtas didžiulis šaulių suvažiavimas, kuriame aktyviai dalyvavo ir prof. L.Vailionis. 1931 m. birželio 24 d. jis už nuopelnus Šaulių sąjungai buvo apdovanotas Šaulių Žvaigždės ordinu (aktas Nr. 12).

Nuo 1932 m. prof. L.Vailionis aktyviai bendradarbiavo “Trimite”, kuris kiekvienais metais darėsi vis populiaresnis. Tų pačių metų vasario 15 d. Respublikos Prezidento aktu jo nuopelnai tautai ir mokslui buvo pažymėti DLK Gedimono III laipsnio ordinu. 1934 m. lapkričio 30 d. iš LŠS pirmininko pareigų atsistatydinus A.Žmuidzinavičiui, prof. L.Vailionis buvo išrinktas į jo vietą. Šiose pareigose prof. L.Vailionis išbuvo iki 1935 m. liepos 15 d., kuomet įvyko Sąjungos reorganizavimas ir organizacija buvo įjungta į kariuomenės struktūras. Senoji LŠS Centro valdyba paskutinį kartą susirinko 1935 m. kovo 11 d., o rugsėjo 25 d. posėdžiavo jau LŠS Taryba, kurios pirmininkas buvo plk. P.Saladžius, paskirtas įsakymu kariuomenei, bei nariai: L.Vailionis, A.Graurogkas, plk.ltn. J.Kazitėnas, A.Starkus ir A.Marcinkevičius.

1936 m. balandžio 23 d. Respublikos Prezidentas patvirtino naują LŠS įstatymą ir statutą. Tų pačių metų birželio 30 d. pirmą kartą po 1928 m., ir tai įvyko pagal naująjį įstatymą ir statutą, įvyko rinktinių atstovų suvažiavimas. Dalyvavo ir šaulių rinktinių vadai (pagal naują įstatymą rinktinių vadai – miestų karo komendantai). Į Tarybą buvo išrinkti A.Graurogkas, ats. plk.P.Gužas, plk. J.Šarauskas, adv. R.Skipitis, prof. L.Vailionis, žemės ūkio ministras S.Pūtvis (Vl.Putvinskio sūnus), teisingumo ministras St.Šilingas ir klaipėdietis J.Vanagaitis. Antrajame „naujos tvarkos“ visuotiniame suvažiavime, įvykusiame 1937 m. kovo 6 d., prof. L.Vailionis vėl buvo išrinktas į LŠS Tarybą. Suvažiavime buvo priimti labai svarbūs nutarimai. Kiekvienas būrys galėjo įsigyti mažo kalibro šautuvus. Šauliams pavesta organizuoti grįžtančios iš manevrų kariuomenės paleistų namo atsarginių sutikimą bei naujokų išlydėjimą. Vadovybei buvo pavesta rūpintis, kad uniformuoti šauliai geležinkeliais galėtų važiuoti su 50% nuolaida, Švietimo ministerija leistų steigti jaunųjų šaulių būrius vidurinėse ir aukštesniosiose mokyklose (tai buvo uždrausta 1930 m. rugsėjo 1 d. švietimo ministro įsakymu). 1938 m. kovo 13 d. įvykusiame visuotiniame suvažiavime be prof. L.Vailionio į naująją LŠS

Tarybą buvo išrinkti teisingumo ministras J.Stanišauskas, švietimo ministras J.Tonkūnas, ats.plk. P.Gužas, plk. J.Šarauskas, adv. R.Skipitis, prof. A.Graurogkas ir E.Simonaitis. Prof. L.Vailionis buvo išrinktas šios Tarybos pirmininku.

1938 m. gruodžio 20 d. “Trimite” (Nr.51-52) buvo išspausdintas kalėdinis LŠS Tarybos pirmininko prof. L.Vailionio ir laikinai einančio LŠS viršininko pareigas plk.ltn. J.Kazitėno sveikinimas. Tai buvo vienas iš paskutiniųjų profesoriaus paruoštų tekstų.

Profesorius Liudas Vailionis, palaužtas sunkios ligos, 1939 m. vasario 27 d. Kauno ligoninėje mirė. Jo valia kūnas buvo kremuotas Vytauto Didžiojo universitete, o palaikai saugomi Medicinos akademijoje. Mirus žmonai Janinai Opanavičiūtei-Vailionienei, judviejų palaikai 1994 m. liepos 21 d. palaidoti drauge Ringaudų kaimo Tabariškių kapinaitėse, netoli judviejų bendražygio prof. Tado Ivanausko. Jis mirė taip ir   nesulaukęs Vilniaus sugrąžinimo, dėl kurio taip aktyviai rūpinosi, bei leidimo mokiniams stoti į Šaulių sąjungą.

Tik 1939 m. birželio 3 d. švietimo ministras L.Bistras vėl leido aukštesniųjų mokyklų mokiniams jungtis ir  burti šaulių būrius mokyklose. Taip buvo, nors ir netiesiogiai, padėkota prof. L.Vailioniui už jo siekius įtraukti  moksleiviją ir studentiją į šauliškąją veiklą. Sakydamas atsisveikinimo kalbą per prof. L.Vailionio laidotuves LŠS vadas plk. P.Saladžius pažymėjo: „Dėl savo nepaprasto taurumo ir sąžiningumo jis buvo mūsų vadinamas  Šaulių sąjungos sąžine.“

Nereikia užmiršti ir prof. L.Vailionio nuveiktą milžinišką pedagoginį ir mokslinį darbą. 1922 m. vasario mėn. Lietuvos  universiteto doc. L.Vailionis pradėjo skaityti augalų anatomijos ir fiziologijos kursą. Drauge su prof.  T.Ivanausku ir kitais steigė Lietuvai pagražinti, Lietuvai pažinti, Lietuvos gamtininkų, Lietuvių-ukrainiečių,  Lietuvių-gudų bei kt. draugijas, visuomeninių organizacijų vienas iš steigėjų ir narių. Profesorius palaikė ryšius  su Prancūzijos, Vokietijos, JAV gamtininkais, buvo jų draugijų narys. Mokėjo daug kalbų: senąją graikų, lotynų, lenkų, rusų, prancūzų, vokiečių, skaitė itališkai, iki paskutiniųjų dienų mokėsi anglų kalbos. Jis aktyviai prisidėjo kuriant Kauno botanikos sodą, buvo Tabako augintojų draugijos steigėjas ir jos valdybos narys. Pirmasis aprašė aukšliagrybį Gymnoascus sudans, tyrė Retos beržo stiebo anatominę sandarą, parašė mokslinius darbus apie Nemuno dumblius, kai kuriuos grybus ir augalų fiziologiją.

Išspausdino daug visuomeninių ir mokslinių straipsnių „Gamtoj“, „Kosme“, „Matematikos-gamtos fakulteto darbuose“, „Lietuvos mokykloje“, „Medicinoje“, „Švietimo darbe“ ir kt. Parašė ir išspausdino daug mokslinių veikalų: „Materijos keitimosi organizmuose“ (1914  m., Čikaga), „Lietuvos gamtos tyrimo stoties 1920 ir 1921 m. darbų apyskaita su pastabomis apie Lietuvos fauną apskritai“ (su prof. T.Ivanausku, 1922 m.), „Liudvikas Pasteras“ („Pasteur“) („Švietimo darbas“, 1922 m. Nr.11, psl. 427-434), „Empirija ir teorija biologijoje“ („Lietuvos mokykla“, 1922 m.), „gamtos mokslo terminų reikalu. Cellula-akelė“ („Kosmas, 1923 m. Nr.2, psl.217-218), “Augalų nušalimas“ („Kosmas“, 1926 m. Nr.4-5, psl.181-182), “Apie antitransformistinę kryptį šių dienų biologijoje“ ( prie prof. Lindau pranešimo), („Kosmas“, 1928 m. Nr.9), „Karolis Linnė“ (1929 m.), “Medžiagos žiupsnysLietuvos dumblių Lietuvos dumblių augmenijai pažinti“ („Kosmas“, 1930 m.), “Rievių pasidarymas grybelio Zygorhychus ouillenmini kultūroje“ („Kosmas“ 1931 m.), “Jean Lamarck” (1932 m.), “Lietuvos beržų rėta“ („VDU Matematikos-gamtos fakulteto darbai“, 1935 m. rugsėjo 2 d.), „Nemuno žydėjimas“ („Gamtos draugas“, 1936 m.), “Une nouvelle espece de Gymneascus” (“VDU Matematikos-gamtos fakulteto darbai”, 1936 m. lapkričio mėn.), „Rėtos beržai“ („Gamta“, 1937 m., Nr.3), „Delectus sporarum, seminum, fructuum, quae Hortus Botanicus Universitatis Magni Ducis Lithuanicae Vytauti pro mutua commutatione offert“ (1938 m.).

Ryškiausias profesoriaus nuopelnas Lietuvos mokslo istorijai – “Lietuviškas botanikos žodynas”, kurio pirmąją dalį 1938 m. jis išleido savo lėšomis. Tais pačiais metais už nuopelnus Lietuvos gamtos mokslui universitetas suteikė L.Vailioniui ekstraordinarinio profesoriaus vardą.

Bolševikų okupacijai užgriuvus Lietuvą, prof. L.Vailionio jau nebuvo gyvųjų tarpe. Jo mokslinę ir pedagoginę veiklą perėmė artimas mokinys, žymus gamtininkas prof. Jonas Dagys. Jis studentams perteikė savo mokytojo idėjas ir žinias.

Be jau minėtų apdovanojimų, prof. L.Vailionis už nuopelnus Lietuvai buvo apdovanotas Lietuvos Nepriklausomybės dešimtmečio jubiliejiniu (1928 m.) ir Vytauto Didžiojo (1936 m.) medaliais. Įamžinant profesoriaus Liudo Vailionio atminimą, 1996 m. sausio 27 d. Varžupio sodyboje (Varžupio g. 7, Akademija, Kauno raj.), 1990 m. paskelbtoje vietinės reikšmės istorijos paminklu (Paminklotvarkos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 1990 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr.33), atidengta memorialinė lenta: „Šiame name 1927-1939 metais gyveno ir dirbo botanikas, profesorius Liudas Vailionis“.

2012 m. rugsėjo 18 d. Žaliakalnyje, ant namo fasado (P.Višinskio g. 5), atidengta memorialinė lenta su grafikos bareljefu: „Šiame name 1930-1935 m. gyveno žymus Lietuvos botanikas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Vailionis (skulpt. Stasys Žirgulis; Kauno m. savivaldybės administracijos direktoriaus 2012 m. balandžio 25 d. įsakymas Nr.A-1507).

1991 m. Vilniaus universiteto informatikos specialybės studentė E.Sakalauskaitė parašė diplominį darbą  „Prof. L.Vailionio darbai: informacinis aspektas“. 2011 m. išleista dukros Danutės Vailionytės parengta monografija „Liudas Vailionis“, skirta profesoriaus 125-osioms gimimo metinėms.

2017 m. gegužės 12 d. Vytauto Didžiojo Universiteto Gamtos mokslų fakulteto Biologijos studijų pastate (Ž.E.Žilibero g. 2) atidaryta profesoriaus Liudo Vailionio auditorija.

Šaltiniai:

J.Matusas „ Šaulių sąjungos istorija“

(Kaunas, 1939 m.);

“Lietuvių enciklopedija”

(Bostonas, 1963 m.);

Algirdas Markūnas “Profesorius Liudas Vailionis – aktyvus

šaulys” (“Trimitas”, 2001 m. Nr.3);

R.Vailionytė-Vilimienė „Šaulio prof. Liudo Vailionio

atminimui“ („Trimitas“, 2006 m. Nr.10);

Danutė Vailionytė „Liudas Vailionis“ monografija

(Kaunas, 2011 m.),

D.Vailionytė „Honorata“ (Kaunas, 2017 m.).

 

The post Stasys Ignatavičius. Prof. Liudo Vailionio 135-osioms gimimo metinėms appeared first on Voruta.

Sausio 15 d. kviečiame paminėti Klaipėdos krašto prijungimo dieną

$
0
0

www.voruta.lt

Nuo 9.00 val. virtuali paroda „1923 m. sausio mėn. įvykiai Klaipėdos krašte“.

Straipsnis „Klaipėdos kraštas 1918-1923 m.“

Virtualios parodos: „1923 m. sausio mėn. įvykiai Klaipėdos krašte“,

„Eksponatai laikmečio liudininkai“

12.00 val. uždegamos žvakutės prie Šilutės rajono savivaldybės esančio paminklinio ženklo, skirto 1923 m. sausio įvykiams paminėti.

Parodas galėsite išvysti Šilutės Hugo Šojaus muziejaus internetinėje svetainėje www.silutesmuziejus.lt ir socialinėje paskyroje Facebook silutesmuziejus.

The post Sausio 15 d. kviečiame paminėti Klaipėdos krašto prijungimo dieną appeared first on Voruta.

Kaune paminėtos 98-osios Klaipėdos sukilimo metinės bei J. Zauerveino 190-osios gimimo metinės

$
0
0

Renginio organizatorių nuotr.

www.voruta.lt

2021 m. sausio 15 d. Kaune  buvo prisimintos  98-osios Klaipėdos sukilimo  bei lietuvybės mokytojo Jurgio Zauerveino (1831-1904) 190-osios gimimo metinės.

Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje prie Laisvės paminklo  Kauno evangelikų liuteronų  Švč. Trejybės bažnyčios  klebonas Saulius Juozaitis sukalbėjo maldą  ir sugiedojo Jurgio Zauerveino „Jaunųjų lietuvninkų giesmelės“, arba „Lietuviais esame mes gimę“ giesmės vieną posmą. XXVII knygos mėgėjų draugijos pirmininkė Dalia Poškienė pasidalino mintimis apie Klaipėdos sukilimo  paminklus Lietuvoje.

 

Kauno evangelikų liuteronų  Švč. Trejybės bažnyčioje buvo galima susipažinti su kilnojama istorinių nuotraukų  apie Klaipėdos sukilimą paroda. Čia Karaliaučiaus lietuvių bendruomenės  vadovas Sigitas Šamborskis priminė  Birutės Baltrušaitytės-Masionienės eilėraščius apie Mažvydą ir Ragainę, o visuomenininkas dr. Raimundas Kaminskas pristatė pagrindinius Jurgio Zauerveino (1831-1904) gyvenimo istorijos ir veiklos bruožus.

Prieš 98-ius metus Lietuvos vyriausybei parėmus Klaipėdos krašto gyventojų sukilimą, Klaipėdos kraštą užėmė Lietuva ir miestas 1923 m. sausio 15 d. prijungtas prie Lietuvos Respublikos.

Klaipėdos kraštą Lietuvai pripažino ir Tautų Lygos ambasadorių konferencija. Šis sukilimas buvo svarbus savarankiškas politinis ir karinis žingsnis tarpukario Lietuvos istorijoje.

Raimundas Kaminskas

Visuomenininkas, patriotinių vertybių/idėjų skleidėjas ir populiarintojas, gidas, socialinių mokslų (sociologija) daktaras

The post Kaune paminėtos 98-osios Klaipėdos sukilimo metinės bei J. Zauerveino 190-osios gimimo metinės appeared first on Voruta.

Užgavėnės, saugiai uždarytos už stiklinių pastato durų

$
0
0

Klaipėdos etnokultūros centro nuotr.

www.voruta.lt

Užgavėnes šiemet teks minėti santūriai, be šurmulio ir persirengėlių siautulio. Tačiau Klaipėdos senamiestyje yra vieta, kur galima pajusti dalelę Užgavėnių šventės dvasios – Etnokultūros centras iki vasario 16 d. kviečia aplankyti netikėtą instaliaciją „Užgavėnių ŪŽkampis“ (Bažnyčių g. 4).

 „Užgavėnių ŪŽkampis“ – tai Užgavėnės, saugiai uždarytos už stiklinių pastato durų. Čia susirinko persirengėlių elitas – stilinga kompanija, propaguojanti čirvinių blynų maniją. Svečiuojasi ir garsi teisingos nuomonės  formuotoja, sveiko gyvenimo būdo propaguotoja. Ji siūlo išbandyti kietą keto dietą – kumpiai, dešros, riebios silkės ant stalo padėta.

Į Klaipėdos miestą atidrožė vieno kaimo Rožė – mados guru, stiliaus ikona. Čia įkūrė savo brendą – „Spa BALIJA“ grožio centrą. „ŪŽkampyje“ vieši ir vedybų planuotoja, jaunų panelių gyvenimo būdo formuotoja. Ji pakelia IQ koeficientą už sutartą procentą. Prabangiai įsitaisęs ir vietinis makleris – vidutinio mokslo, bet blaivus finansų ekspertas, panelių dėmesio vertas. Jis pro šalį ėjo ir tapo kriptovaliutų kasėju. Užgavėnių kompanijai vertę didina įžymi prekybininkė, įmonės „Pilvo gale jomarkas“ vadybininkė. Ji pristato gastronominės mados tendencijas, skelbia akcijas, suskirsto į frakcijas.

Kitos personos ne mažiau žymios ir įdomios. Kartu ūžia ir visą praeitį žinanti Būrėja, apsukrusis verslininkas, prekiaujantis sniego druska, sveriama sveikata. Ūžaujančiųjų psichologiniu klimatu rūpinasi velniai, raganos, vaisingumo situaciją stebi palubėje įsikūrusi Gervė. Ši prabangi kompanija aptars visuomenės naujienas, paneigs visas melagienas. Žiema greitai bėgs iš kiemo, nepaliks jų čia nė vieno.

The post Užgavėnės, saugiai uždarytos už stiklinių pastato durų appeared first on Voruta.

Sveikinimai Klaipėdai iš tolimos Čikagos

$
0
0

Ernesto Lukoševičiaus nuotraukos

Ernestas Lukoševičius, Čikaga, JAV, www.voruta.lt

Sveikinimai Klaipėdai iš tolimos Čikagos. Klaipėdos  krašto ( Mažosios Lietuvos) prijungimo prie Lietuvos 98 metų sukaktis tradiciškai pažymėta žygiu.

Atminties ir pagarbos žygis Waterfall Glen ( Lemont,Illinois)  miškelyje iš labo ryto sutraukė daug dalyvių – ir jaunų, ir vyresnių mūsų tautiečių ir jų draugų. Žygeiviai sėkmingai įveikė 5 km snieguotą kelio dangą, drąsesni  ir stipresni nubėgo 15 km atstumą. Toliau bendravimas tęsėsi prie vaišių  stalo su karšta arbata ir šauliška koše, kuri visiems pakėlė  nuotaiką.

Tenka pastebėti, kad Klaipėdos sukilimo žygdarbis atliktas ne dėl garbės, apdovanojimų, bet dėl laisvės ir vieningos valstybės. Buvo prisiminti ir pagerbti sukilimo vadai ir dalyviai, tarp jų ir JAV  lietuviai, kurie aktyviai rėmė ir dalyvavo to meto įvykiuose – J. Žilius- Jonila, S. Darius, A. Yvas – Ivaškevičius, A. Martus – Matusevičius, J. Dainauskas.

Džiugu, kad šiomis nepaprastomis sąlygomis JAV galėjome laisvai  pažymėti ir šią garbingą sukaktį. Pagarba ir padėka  Lietuvos Šaulių Sąjungai Išeivijoje, Čikagos bėgikų klubui, Čikagos klaipėdiečių bendrijai ir visiems geros valios  tėvynainiams. Iki kitų susitikimų čia ir Klaipėdoje pasitinkant Klaipėdos sukilimo  100-metį.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The post Sveikinimai Klaipėdai iš tolimos Čikagos appeared first on Voruta.

Martynas Purvinas. Mažosios Lietuvos šiaurinio pasienio istorijos (I)

$
0
0

XVI a. plano fragmentas – Mažosios Lietuvos šiaurrytinis pakraštys ir tuometinis valstybinės sienos tarp Prūsijos ir LDK žymėjimas kapčiais. Pavaizduotas beveik ištisai mišku užaugęs plotas su negausiomis gyvenvietėmis (Smalininkai, Liepgiriai ir kt.). Iš knygos: Deltuvas R. Miško ūkis ir medžioklė Mažojoje Lietuvoje. Klaipėda, 2019, p. 53.

Dr. Martynas Purvinas, Kaunas, www.voruta.lt

Šengeno sutarčiai įsigaliojus, ne vienas europietis netruko pamiršti valstybių sienas. Jas atgaivino užgriuvusios bėdos: pabėgėlių antplūdžiai, dabartinė pandemija, agresyvių Rytų valstybių išpuoliai.

Istorijos mėgėjai žino, kad pastaraisiais tūkstantmečiais Europos valstybių sienos mainėsi nelyg kaleidoskopo raštai: stiprėjusi šalis užsigrobdavo kaimynų plotus, kokia menkesnė valstybė neretai išnykdavo. Dėl teritorijų virdavo beveik begalinės kovos, kartais susijungta taikiai – tuokiantis valdovams ir pan.  Žemynas mainėsi nelyg populiariame TV seriale kovojant besikeitusioms galybėms.

Tame istorijos margumyne išsiskyrė lietuviškosios žemės kai kuo pirmaudamos Europoje. Antai, buvusi Mažosios Lietuvos šiaurinė riba, kaip gretimų valstybių siena, gyvavo beveik pusę tūkstančio metų. Jau ateinančiais metais galėsime minėti ribos tarp Suvalkijos – Sūduvos ir Karaliaučiaus krašto (šiandieninės Lietuvos Respublikos valstybinės sienos) 600 – metį.

Kol kas apsiribojant šiaurine senosios sienos dalimi, turime prisiminti jos kilmę. Dar XIII a. antrojoje pusėje vokiškieji kariniai ordinai įsibrovė į šiandieninį lietuvišką pajūrį ir į Nemuno žemupį, pradėdami ilgiau kaip pusantro šimtmečio užtrukusias kovas su vietos baltais, susiremdami ir su stiprėjusios LDK pajėgomis. Tai galop virto užsitęsusiu karu tarp gretimų valstybių, kur neretomis taikos sutartimis būdavo nustatomos ribos tarp valstybių (pavyzdžiui, Ordinui atiduodant Žemaitiją ir pan.). Netrukus vėl įsiliepsnodavo kovos, taikos sutartis ir suderėtas valstybines sienas visi pamiršdavo iki sekančių derybų.

Stebėtina išimtimi liko Melno (Melno ežero) taikos sutartis, sudaryta 1422 m., kuria nustatytos valstybinės sienos taip ir nepažeidė Ordinas su LDK bei vėlesni jų įpėdiniai.

Šiandien belieka apgailestauti, kad neturime gausesnių šaltinių apie anuometines derybas bei jų užkulisius, atskirų valstybių bei veikėjų ketinimus ir t.t. Galima padejuoti, kad tais laikais nerašyti išsamūs dienoraščiai ar smulkios derybininkų ataskaitos, kad nelabai ką žinome apie tikruosius įvairių sumanymų autorius. Kai kas nuspėjama iš tų derybų rezultatų.

Nemunas ties Šventosios žiotimis (kairėje). M. Purvino foto 2004 m. gegužės mėn.

Trumpai priminsime, kad bene svarbiausiuoju Ordino tikslu ir laimėjimu derybose tapo Nemuno žemupio išlaikymas, prie dešiniosios upės pakrantės dar prisiduriant pamarį ir Klaipėdos apylinkes. Tas netrumpas ruožas 1919 m. Versalio (Paryžiaus) taikos derybose buvo pavadintas Klaipėdos kraštu, o nuo 1920 m. pradžios pradėjo gyvuoti kaip Santarvės oficialiai pripažinta atskira teritorija.

Paminėsime, kad grėsmingasis Ordinas 1422 m. jau buvo nusilpęs, nebegaudamas ankstesnės paramos iš krizių purtytos Vakarų Europos. Tuo galop pasinaudojo Lenkijos Karalystė, vėliau atmesdama 1422 m. susitarimus ir užimdama pietines Ordino valdas. Ištisose knygose būtų galima aptarinėti, kodėl anuometinėmis galimybėmis nepasinaudojo LDK, toliau tebesilaikiusi, berods, nenaudingos Melno taikos nuostatų.

Čia paliesime tik porą momentų anuometiniame painiame istorinių įvykių ir jų užkulisių kamuolyje. Pirma, Ordinas siekė būsimą savo valdų ribą nustumti kuo toliau į rytus, o LDK strategai – į vakarus. Antra. Tais laikais gyventa be žemėlapių ir patikimos informacijos apie kovų nuniokotą kraštą, todėl būsimoji riba turėjo būti siejama su visiems aiškiais orientyrais. Tokiais tegalėjo būti didesnės upės (o ne koks nežymus kalnelis ar seniai sudeginto kaimo vieta).

Dabartinės Šventosios žiotys. M. Purvino foto 2002 m. birželio mėn.

Visai logiškai tų laikų derybininkai būsimąją ribą stengėsi susieti su svarbesnėmis upėmis. Tą liudija ir jų darbo rezultatas – upių vagomis ir jų santakomis nusakyta valstybinės sienos trasa.

Priminsime, kad anais laikais upes rimčiau vertino Ordino strategai – vandens keliais jie sumaniai naudodavosi statydami ir aprūpindami savo pilis, rengdami karo žygius ir t.t. Deja, anuometinis LDK politinis elitas priklausė “žirgininkų” kultūrai, pirmenybę teikusiai sausumos keliams. Žinoma, kad ir ankstesniais amžiais būriai lietuvių plėšikauti į tolimą Saromos salą ar kitur jodavo raitomis. Net ir garsųjį žygį iki pat Juodosios jūros įveikė žemaitukais joję kariai. Gal tada net nesusivokta, kad iki tolimosios jūros galima patogiai nuplaukti Dniepro upe…

Dabar begalima apgailestauti, kad Vytauto Didžiojo ir kitų valdovų komandose, veikiausiai, nebuvo išmanių laivininkų iš kuršių ar skalvių genčių. LDK šimtmečiais laikėsi “sausumietiškos” strategijos, rengdama žygius į Rytus ar Pietus, bet nebandydama tapti jūrine valstybe su uostais ir stipriu laivynu (tą daug vėliau sumanė Rusijos valdovas, Petras Didysis, “prakirtęs langą” į Europą ir taip pakeitęs istorijos eigą). Per Melno taikos derybas Ordinui atidavus Nemuno žemupį, vėlesniais šimtmečiais teko taikytis su mūsų krašte svarbiausiojo vandens kelio kontrole, papildomais mokesčiais ir kt., padėjusiais suklestėti Prūsijos valstybei.

Grįžkime prie istorinės geografijos. Visų šalių derybininkai anuomet suvokė, kad svarbiausia nustatyti šiaurrytinį būsimos ribos kampą – reikšmingiausią gairę tarp Ordino ir LDK valdų. Nemunui tapus žymiausiu orientyru, matyt, ieškota visiems priimtinos upių santakos. Ordinas būtų geidęs Dubysos žiočių, bet LDK vadai norėjo galutinai atsiimti Žemaitiją ir kuo ilgesnį panemunių ruožą. Galop atrastas nedidelis Šventosios upelis, nuo tada patekęs į didžiąją Europos istoriją.

Veikiausiai, garbaus amžiaus sulaukęs Vytautas Didysis tada nebandė pats apjoti būsimos valstybinės sienos trasą, savo akimis pamatyti Šventosios žiotis ties dabartiniais Smalininkais. Gal jau niekad nesužinosime, kas anuomet laikyti vietovių žinovais, kas žvalgė vienas ar kitas vietas, siūlė vieną ar kitą sprendimą.

Buvusio pasienio pėdsakai Nemuno dešiniajame krante ryčiau Smalininkų. M. Purvino foto 2002 m. birželio mėn.

Gal būta ir gentinių sumetimų. Seniai spėliojama, kad Lietuvoje nereti Šventųjų upėvardžiai primena apie tarp genčių valdų paliktus ir dievybėms pašvęstus ruožus. Nemuno dešinysis intakas Šventoji galėjo žymėti skalvių genties valdų rytinį paribį.

Tas nedidelis upelis gal nebuvo visai nežinomas. Antai, ties jo žiotimis dešiniajame slėnio krante stūksojo žymus kalnas, kur vėliau buvo įrengtos Smalininkų/Aukštogalių kapinės. Galima spėti, kad ten daugelį šimtmečių galėjo stovėti kokia sargybinė pilaitė – nuo tos aukštumos atsiverdavo tolimi vaizdai į Nemuno slėnį, iš ten buvo patogu stebėti upe atplaukiančius laivus.

1422 m. nustatytoji valstybinė siena nekirto tankiau apgyventų plotų. Spėjama, kad ilgaamžių kovų laikais Nemuno pakrantės apžėlė dar tankesnėmis giriomis, paslėpusiomis ankstesnių gyvenviečių pėdsakus. Nors dar XIII a. pradžioje buvo įkurta Ryga, to amžiaus viduryje – Klaipėdos ir Karaliaučiaus pilys, gausūs miestai Pavislyje, tačiau ties Šventosios ir Nemuno santaka kokių svarbesnių gyvenamųjų vietų nebūta. Tiesa, dar XIII a. pabaigoje panemuniuose kurta Ragainės pilis, vėliau prie jos kurtas miestas. Vis tik ir tas centras nebuvo arti – anų laikų mastais už visos dienos kelio.

Atrodo, kad XV – XVI a. plotų ties Šventosios žemupiu spartesnį atkūrimą paskatino naujoji valstybinė siena. Ties ja buvo įrengti sargybinių postai, pradėta tikrinti Nemuno praplaukiančius laivus. Tame pasienyje skirti žemės plotai žemdirbiams, ten kūrėsi ir plėtėsi kaimai, iš girių atsikovodami vis naujus ruoželius. Šis paribio ruožas buvo apgyvendinamas gan lėtai – XV a. antroje pusėje kovų su Lenkija draskomam Ordinui ir Ragainės komtūrijai tie plotai nebuvo reikšmingi.

1525 m. likvidavus Kryžiuočių (Vokiečių) ordiną, jo valdose įkūrus pasaulietinę Prūsijos kunigaikštystę, naujoje valstybėje pradėta uoliau rūpintis ūkio reikalais. Tuomet kviesti naujakuriai iš gretimų kraštų jiems skiriant nemažus žemės plotus, nustatant atitinkamus mokesčius ir duokles. Atvykstant vis daugiau išeivių iš Didžiosios Lietuvos, toliau klostėsi Mažoji Lietuva kaip senųjų baltų palikuonių apgyventas regionas.

Ragainės komtūrijos (vėliau valsčiaus) valdose gausėjant gyventojų ir kaimų, prireikė daugiau administratorių – pakamorių, kuriems buvo priskirti atitinkami plotai ir gyvenvietės. Pabrėžtina, kad XVI a. viduryje tais atsakingais pareigūnais Ragainės apylinkėse buvo paskirti trys lietuviai: Butkus, Budrus ir Genys, kuriuos galėtume prilyginti šiandieninių rajonų administracijų direktoriams. Antai, Butkus privalėjo prižiūrėti 18 tuometinių kaimų su šimtais valstiečių abiejuose Nemuno krantuose Smalininkų  – Šereiklaukio ruože.

Pavyzdžiui, šalia Šventosios upės susikūrusiame kaime (Swentoi villa) tais laikais gyveno 12 valstiečių ir jų bendrų (dalininkų), kurių dauguma vadinti lietuviškais asmenvardžiais. Antai, Bartišius Dautartaitis tada turėjo 3 arklius ir kumeliuką, 2 jaučius, 3 melžiamas karves, 5 avis, ožką, 4 motinines kiaules. Jakelis laikė 4 arklius ir kumeliuką, 2 jaučius, 3 melžiamas karves, 5 avis, ožką ir 4 motinines kiaules. Urbonas Ječaitis turėjo 6 arklius, 4 jaučius, 5 melžiamas karves ir 3 veršiukus, 8 avis, 6 ožkas, 3 motines kiaules. Bernaitis Ječaitis laikė 6 arklius su 3 kumeliukais, 4 jaučius, 7 melžiamas karves su 3 telyčiom, 8 avis, 7 ožkas, 7 motinines kiaules. Gričius Tvirbutaitis turėjo arklį, 2 jaučius, 2 melžiamas karves ir telyčaitę, 3 avis, 3 ožkas, 2 motinines kiaules. Petrošius laikė arklį, 2 jaučius, melžiamą karvę ir telyčią, avį ir 2 ožkas. Jonas Josvilaitis turėjo jautį, melžiamą karvę, 2 avis, 2 ožkas, vieną motininę kiaulę. Panašiai gyveno ir likusieji valstiečiai. Tie 12 kaimiečių iš viso laikė 31 arklį, 36 melžiamas karves ir daugybę kitokių gyvulių. Bene turtingiausias kaimo ūkininkas B. Ječaitis anuomet turėjo net 45 gyvulių bandą, jam būtų galėję pavydėti dauguma vėlesnių laikų Lietuvos kaimiečių.

Tie duomenys liudija, kad į Prūsijos valdas tada atsikeliantiems lietuviams naujakuriams būdavo skiriami dideli žemės sklypai (dažniau kirtimai, krūmynai ir pan.), kuriuose atvykėliai sėkmingai augino gyvulius, neretai tapdami pasiturinčiais žmonėmis.

Tuometiniame Smalininkų kaime gyveno 21 valstietis, kurių dauguma taip pat laikė nemažai gyvulių. Senuose dokumentuose matome tenykščių žmonių lietuviškus asmenvardžius: trys Talminaičiai, du Stakvilaičiai, du Mantkūnai, Jučius, Jonušas Ramonaitis, Jačius Daniulaitis, Jukna, Liutkus, Šučius, N. Budvytis, Mačys, Alekna, Venckus, Povilas, Andrašius ir kiti.

Šventosios žemupys – istorinė valstybinė siena, išlikusi beveik 500 metų. M. Purvino foto 2002 m. birželio mėn.

Tais laikais mieliau apsigyventa Nemuno pakrantėse, lengviau pasiekiamose valtimis ir paupių taškais. Neskubėta brautis į toliau nuo upės vešėjusias girias. Galima priminti, kad 1422 m. susitarimais Ordinas dešiniajame upės krante pasitenkino vienos tuometinės mylios pločio valdų ruožu – tarp Šventosios ir Jūros žemupių plytėjusiais miškais.

Išlikę XVI a. planeliai liudija, kad ten tebevyravo miškai. Anais laikais ten buvo atokiausias Prūsijos valstybės pakraštys, į kurį nesiveržė kolonistai iš Vakarų ar žymesni veikėjai, tų plotų įsisavinimą palikdami lietuviams valstiečiams.

Vieną iš to laiko planelių iššifravęs R. Deltuvas jį publikavo savo knygoje apie krašto miškus. Tada rodyta, kad visas netrumpas valstybinės sienos ruožas tebuvo pažymėta vos šešiais kapčiais, dėstytais kas 3-4 km. Sovietinę “geležinę uždangą” prisimenantys skaitytojai galėtų stebėtis, kad šimtmečius valstybinė siena tebuvo tik simbolinė – tuomet neįsivaizduota, kad XX a. bus įrengiamos neperžengiamos spygliuotų vielų užtvaros, užminuoti ruožai, kulkosvaidininkų bokšteliai ir visa kita. Senovėje rimtesnes užtvaras sukurdavo gamta – nesunkiai peržengus simbolinę ribą, paskui reikėdavo brautis per sunkiai įžengiamas girias, pelkynus ir t.t. Tada labiau rūpintasi saugoti kelius, kuriais galėjusi atžygiuoti priešo kariuomenė ar kiti.

Aptariamas planelis patvirtina, kad XVI a. gyventa tik Nemuno ir Jūros upių pakrantėse – kitur plytėjo didžioji giria, šiaurėje pereinanti į Karšuvos miškus. Tik netoli nuo šiaurrytinio sienos pakraščio girios properšoje (matyt, kirtavietėje) buvo įsikūręs nedidelis Liepgirių kaimelis.

Senovinis planelis primena, kad šiaurrytinės Prūsijos valstybinės sienos trasa vėlesniais amžiais buvo koreguojama, derantis su kaimynais. Tobulėjant kartografavimo technikai, aiškėjo, kad beveik apgraibomis nužymėta senovinė trasa nebuvo tiksli. Dar būta ūkinių ir kitokių interesų. Antai, XVI a. Dauglaukis, Pašešuvis, Žadgaliai, Meižiai laikyti Prūsijos valda, tik vėliau tie kaimai priskirti Didžiajai Lietuvai.

Įdomu, kad tais laikais didžiąją girią rytų link kirto menkas keliukas (vadinamasis Jurbarko traktas), kuriuo keliauta nuo Vilkyškių ir Krokiškių į tuometinę “Lenkiją” (taip Prūsijoje šaukta Abiejų Tautų Respublika, kurioje sparčiai plito lenkų kalba ir papročiai). Per girią šiaurės link anuomet tekeliaudavo kokie pasiryžėliai ar besislapstantys bėgliai – toje pusėje nebuvę kokių patrauklesnių centrų.

Slenkant amžiams, keitėsi ir didžiosios pasienio girios pavadinimai. Vienu metu ji buvo priskiriama Trapėnų giriai, plytėjusiai Nemuno kairiajame krante ties Šešupės žemupiu. Vėliau radosi Jūravos, Viešvilės, Smalininkų girių vardai. Įdomu, kad XVI a. ir vėliau uoliai privatizuojant krašto vietoves, ta giria liko valdovo nuosavybe, pagal senovinius papročius skirta medžioklėms ir pan. Vėliau privatizuojant atskirus sklypus, būdavo nurodoma, kad ten augantys ąžuolai tebelieka Prūsijos valdovo nuosavybe – naujasis savininkas negalintis jų liesti.

 

Naujesnių laikų lieptelis per Šventąją ties Antšvenčių kaimu. Kelis šimtmečius upelis skyrė Didžiąją Lietuvą (kairiajame krante) nuo Mažosios (dešiniojo kranto). Iki 1915 m. kairėje pusėje stovėdavo Rusijos pasienietis, privalėjęs sekti, kad iš Meškaičių sodybos ateidavusios vandens pasisemti moterys neperžengtų valstybinės sienos. Ši siena nuo 1920 m. sausio vėl gyvavo iki 1923 m. pavasario, buvo atkurta 1939 m. kovo pabaigoje. Nuo 1940 m. kairiajame krante kauptos sovietų pajėgos, o dešiniojoje pakrantėje raizgytos spygliuotų vielų užtvaros, laukiant būsimojo Sovietų Sąjungos puolimo. Nuo 1941 m. birželio pabaigos upelis atskyrė Vokietijos imperijos “tikrąsias” žemes nuo užkariautų plotų Rytuose, ta riba iki 1944 m. spalio vėl dalino lietuviškas žemes.

Įnoringa Šventosios upė pateikdavo savų staigmenų. 1795 m. carinei Rusijai galutinai užgrobus Didžiosios Lietuvos žemes, XIX a. pasienyje su Prūsija pradėjus kurti savą “geležinę uždangą”, atribojančią nuo Vakarų, susirūpinta valstybinės sienos trasos tikslinimu. Griežtesnės kontrolės laikais pasirodė, kad XV a. minėtos Šventosios žiotys nėra toks paprastas dalykas. Didesni Nemuno potvyniai neretai jas užnešdavo smėliu, tada upelis sukdavo vakarų link, kur susirasdavo atokesnį kelią link Nemuno. Kartais Šventosios vandenys prasigrauždavo naujas žiotis rytų pusėje, taip senoviniam orientyrui kilnojantis vos ne puskilometrio atstumu. XIX a. (kaip ir XX a. pradžioje) vykdavo Rusijos ir Prūsijos derybos dėl valstybinės sienos trasos patikslinimų, būdavo sudaromi ir patvirtinami vis nauji atskirų sienos ruožų planai, natūroje pažymint trasos vingius savais ženklais ir pan.

XIX a. viduryje Prūsijai rengiantis statyti žiemos uostą prie Smalininkų, iš pradžių jis planuotas ties Šventosios žiotimis. Susivokus, kad tas žemas pakrantės ruožas labai nepastovus, naujoji vieta uosto statybai parinkta ties pačiais Smalininkais, atokiau nuo valstybinės sienos. Šios pėdsakai dešiniajame Nemuno krante dar buvo išlikę ir XX a. pabaigoje.

LITERATŪRA

Purvinas M. Smalininkų urbanistinės raidos bruožai. Kultūros paminklai. 10. Vilnius, 2003, p. 154-167.

Deltuvas R. Miško ūkis ir medžioklė Mažojoje Lietuvoje. Klaipėda, 2019.

The post Martynas Purvinas. Mažosios Lietuvos šiaurinio pasienio istorijos (I) appeared first on Voruta.


Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje – nauja paroda – Martyno Jankaus kūryba

$
0
0

Martynas Jankus savo kabinete (Bitėnai, 1934). Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus

www.voruta.lt

„Martynas Jankus įėjo į dailės istoriją savimi pasitikėdamas ir natūraliai. Jis lankėsi Vokietijos, Šveicarijos, Skandinavijos, Lenkijos muziejuose ir galerijose, susipažino su tuo, kas meno scenoje vyksta nauja, tačiau sau pasirinko kitą kelią.

Jankus nesiekia tapybos tradicijos mišinio su populiaria kultūra ar interpunktais, ateinančiais iš naujų medijų. Savo tradiciškumą jis nesiekia pateisinti nei ironija, nei postkonceptualiomis strategijomis. Jankaus tapyboje rasime ne tiesioginę net per refleksiją atpažįstamą giminystę su romantizmo ontologiniais peizažais, Odilono Rendono ir Nabis mokyklos kolorizmu. Jaučiamas ir ryšys su jo motinos, garsios lietuvių tapytojos Rūtos Katiliūtės šviesai jautria paveikslų monochromija.

Jankaus paveikslų vienintelė tema – peizažai. Jo peizažuose nėra asfalto triukšmo ar industrijos motyvų. Pirmoji Jankaus dirbtuvėlė Vilniaus Užupyje buvo gyvenamajame, tačiau labai apleistame name. Užlipus apšiurusiais laiptais į ankštą interjerą pro langą čia atsiverdavo kvapą gniaužiančio grožio saulėtekio nutvieksta senamiesčio stogų ir bažnyčių bokštų panorama. Tačiau tapytojas ieško kitokių motyvų, jis stabteli Užupio kiemuose ir gatvelėse prie vaismedžių ar krūmų lapijos ir žiedų. Ši žaluma jam priminė nepaliestą gamtą. Tapybai motyvų menininkas taip pat ieško dažnose išvykose į Druskininkų apylinkes, pamarį ar kitas vaizdingas vietoves. Jų inspiruoti tamsiai žali spygliuočių masyvai kaitaliojasi su raudonai, geltonai liepsnojančiais klevų miškeliais, žydinčiomis pievomis, pelkėmis ir saulės nutviekstais pamario kopų kauburiais.

Tapytoją domina kraštovaizdis, kuriame mažai kas keičiasi ir laikas nėra griežtai apibrėžtas. Kartu tai ne etiudai iš gamtos, o vaizdai iš atminties ar gimstantys vaizduotėje. Jie artimi klasikinei Kinijos, Korėjos ar Japonijos tapybai ir poezijai. Peizažo variacijos skirtingais metų laikais atspindi tiek autoriaus vidinius išgyvenimus, susitikimų džiugesį, tiek išsiskyrimų, netekties liūdesį. Tiesa, ten kur senovės Rytų meistrai imasi achromatinės tušo tapybos, Jankus nuotaikas išreiškia spalvomis.

Menininkas savo kūrybos išeities būsenas apibūdina kaip vienatvės pojūtį: „Vienatvė niekur neprapuola, ji visur ir visada su tavimi. Vienatvė ir tylėjimas – dvi neįkainojamos kūrybos prielaidos.“ Kraštovaizdžių ramybės čia nedrumsčia net menkiausias judėjimas. Paveiksluose dominuoja monochromija, pertraukiama kitų spalvų blykstelėjimų. Svarbu faktūros raiškingumas. Tapoma lyg lengvai alsuojant, nors pats procesas labai ilgas. Visi šie peizažiniai paveikslai prisodrinti tylos ir paslapties. Iš kasdienybės pasitraukiama, kad per tapybą sugrįžtų romantiška misterijos nuotaika.

Jankaus tapyba priklauso romantiškai kontempliatyviai lietuviškosios tapybos krypčiai, subtiliai balansuojančiai tarp peizažo ir abstrakcijos. Kaip ir vyresnės kartos menininkai, jis ieško savosios lietuviškojo peizažo esencijos.“

Tekstas – iš MO muziejaus tinklalapio. Teksto autorė – Raminta Jurėnaitė.

The post Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje – nauja paroda – Martyno Jankaus kūryba appeared first on Voruta.

Edita Barauskienė. Lietuvybės tiltai tarp Mažosios ir Didžiosios Lietuvos nuo „Aušros“ gadynės iki 1923 metų susijungimo

$
0
0

Žml. Klaipėdos kraštas 1919–1939 m. vle.lt nuotr.

Edita Barauskienė, www.voruta.lt

Dėl požiūrių skirtumo į Mažosios ir Didžiosios Lietuvos susijungimą

 

Kiekvienas Lietuvos pilietis turi teisę žinoti Lietuvos istoriją ir ją įprasminti šių dienų realijomis. Visi yra girdėję apie Lietuvos kunigaikščių aspiracijas valdyti nuo Juodosios jūros iki Baltijos, tačiau rytuose, Baltarusijoje ir Ukrainoje, beliko tik Lietuvos kunigaikščių pilių mūrai, o vakarų pusėje, toje Mažosios Lietuvos dalyje, kuri per septynetą šimtmečių išlaikė lietuvių kalbą, ir šiandien tebekalbama lietuviškai.

 Po Melno taikos 1422m., kuri vyko po pergalingo Žalgirio mūšio, Vytautas atidavė Nemuno deltą Kryžiuočių Ordinui. Nemunas, kuris įteka į Baltijos jūrą, turėjo būti tas raktas, kuriuo Lietuva galėjo atverti vartus į Baltijos jūrą ir vakarų pasaulį, bet to neįvyko. Vytautas Didysis ,,vardan geros  taikos” atidavė ne tik Nemuną, bet ir skalvių bei lietuvių gentis abipus Nemuno su šventuoju Rambyno kalnu, nuo Smalininkų iki Bajorų su Šilute, Priekule , Klaipėda – visą pamarį ir pajūrį

Kas vyko po tos ,,geros taikos”? Atiduotieji pasijuto atstumti panašiai kaip vaikai, kai motina jų atsižada ir atiduoda svetimiems. Kiekvienas didelis istorinis įvykis, lemiantis teritorinius bei sienų pakeitimus, nulemia ir priverstinę žmonių priklausomybės pakeitimą. Tuokart prasideda  identiteto paieškos, o vėliau apsisprendimas, kuomi žmonės po tų visų pervartų nori išlikti.Tai neįvyksta per kelias valandas, dienas ar pusdienio karą, kaip bando įrodinėti politizuoti istorikai ir tai pateikti plačiajai visuomenei kaip ,,tikrąją istoriją”. Vyksta ilga kova ir paieškos: kas mes dabar esame, kuo norime išlikti ir kam priklausyti.

Ordinui atiduotame krašte labai greitai iškilo lietuvių kalbos teisių apribojimai. Reikia atiduoti garbę tiems lietuviams, kurie per septynetą šimtmečių išlaikė lietuvių kalbą ir kovojo už jos teises visomis teisėtomis priemonėmis. Lietuvininkai rašė ne tik peticijas Prūsijos karaliui, po kuriomis surinko dešimtis tūkstančių parašų, bet jie sugebėjo į Prūsijos seimą išrinkti ir savo atstovus, kurie buvo įpareigoti ginti lietuvių kalbos teises mokykloje ir bažnyčioje. Jais buvo išrinkti: Jonas Smalakys, Priekulės kunigas Vilius Gaigalaitis, Mačiulis.

Žmonių, kaip žinia, yra visokių. Vieni yra linkę prisitaikyti prie naujos valdžios, kalbos ir kitų aplinkybių, o kiti, gyvi likę, iš kartos į kartą trokšta išlaikyti savo kalbą, papročius, giminės ir tautos, kuriai priklausė, istoriją. Jų didžiausias troškimas visados buvo savo gimtąją kalbą, pasakas, dainas ir kitas tautines vertybes perduoti savo vaikams. Kai kuriems lietuvių kalbą pavyko išlaikyti net septynių šimtmečių bėgyje, kai ji buvo visaip ujama, niekinama, girdi, net Dievas lietuviškai nesuprantąs… Tai kaip jūs, lietuvininkai, pateksit į dangų, gąsdino juos vokiečių kunigai.

Vokiečių nukariautoje Nemuno deltoje susiformavo lietuvininkų gentis. Tai tie lietuviai, kurie, atiduoti vokiečiams, užsispyrė išlaikyti lietuvišką kalbą. Jie žinojo ir nepamiršo, kokiai tautai jie priklauso ir kuomi jie nori išlikti. Lietuvininkai būrėsi ir steigė lietuviškas bendrijas. Taip vokiečių valdomame krašte atsirado lietuviška draugija  ,,Birutė” Tilžėje ir dešimtys kitų lietuviškų draugijų vos ne kiekviename kaime. Iškilo būtinybė saugoti lietuvišką dainą, o kas mokys lietuviškai giedoti ir kas diriguos naujai suburtam lietuvininkų chorui? Tilžės lietuvių bažnyčios kunigas paprašė Vydūno ir šis ėmėsi šios nelengvos užduoties.

Išsiuntinėti laikraščius po visas pasvietes buvo baisiai brangu ir pavojinga

Lietuvininkų rūpesčio ir pasiaukojimo dėka buvo leidžiami lietuviški laikraščiai ir knygos. Kai lietuviškas spausdintas žodis, atspaustas lotyniškomis raidėmis, Lietuvoje buvo uždraustas, Mažojoje arba Prūsų Lietuvoje spaustuvės, prisilaikant valdžios nurodymų, savo verslą galėjo plėtoti pagal laisvą konkurenciją kaip ir kitus verslus. Lietuviški laikraščiai Mažojoje Lietuvoje buvo spausdinami Tilžėje, Ragainėje, Karaliaučiuje, net Priekulėje. Uždraudus lietuvišką spaudą Lietuvoje, Jonas Basanavičius savo straipsnius siuntė į Klaipėdą, kur veikė Martyno Šerniaus spaustuvė ir jo leidžiamas laikraštis ,,Lietuviška ceitunga”. Martynas Šernius spausdino J. Šliūpo, Zauerveino, Jurgio Mikšo ir Martyno Jankaus straipsnius, kurie saugojo lietuvininkus nuo nutautėjimo.

  Tačiau lietuviškų laikraščių gyvai reikėjo ir Didžiosios Lietuvos skaitytojams. Kaip tą sunkų uždavinį išspręsti? Jonas Basanavičius pripažino, kad be mažlietuvių ,,Aušra” dienos šviesos nebūtų išvydusi.  Tuokart jis rašė: ,,Man, apsikrovusiam darbais, spausdinti Prahoje ir siųsti į Lietuvą būtų neįmanoma ir brangu”. Jis jaunajam Jurgiui Mikšui patarė tapti ,,Aušros “ redaktoriumi ir visa atsakomybę prisiimti ant savo jaunos galvos. Pirmųjų prenumeratorių buvo nedaug, tik septyniasdešimt penki, o ,,Aušros” tiražas, užsakytas Basanavičiaus, buvo tūkstantis. Ką daryti su likusiais laikraščiais?

,,Aušros” spinduliai pasieks ne tik Lietuvos skaitytojus, bet ir Lietuvos tremtinius, išsibarsčiusius Rusijos platybėse, Petrapilyje, Rygoje, Varšuvoje, Vokietijoje, Amerikoje… Be lietuviško laikraščio visi jie, jų tarpe ir Vincas Kudirka, būtų buvę pasmerkti nutautėjimui. Tačiau išsiuntinėti laikraščius po visas pasvietes buvo baisiai brangu ir pavojinga. Ir tuosyk į pagalbą šoko knygnešiai…

Jurgis Mikšas, gavęs iš tėvo nemažą palikimą- dešimt tūkstančių markių, įgyvendino savo seną svajonę ir už tris su puse tūkstančio markių nusipirko spaustuvę ,,Aušros” ir kitų lietuviškų spaudinių leidybai. Mikšas tarsi koks Don Kichotas perėmė susidariusią šešių šimtų markių skolą Otto Mauderodės spaustuvei už ,,Aušros” pastarųjų dviejų numerių išleidimą ir dar šimto markių skolą knygnešiui, kuris tokia suma buvo įvertinęs savo rizikingą darbą.

Netrukus Jurgis Mikšas pasiliko plikas kaip tilvikas.  Jo spaustuvę ištiko bankrotas. Jurgis Mikšas, būdamas dvidešimt keturių metų, prarado viską: pinigus, pasitikėjimą žmonėmis ir gyvenimą. Mirė, nesulaukęs nė trisdešimties metų.

Sužibėjo Jurgio Mikšo žvaigždelė trumpam ir užgeso. Padėka jam, kad ir netiesiogiai, už sugrąžinimą prie tėvų kalbos buvo išreikšta jauno Varšuvos studento Vinco Kudirkos. Jis perims iš Jurgio Mikšo rankų virvę ir skelbs pavojaus varpus Lietuvai: ,Kelkitės. Nemiegokite. Būkite budrūs ir neleiskite savęs žeminti. Nuo jūsų apsisprendimo priklauso Lietuvos likimas”.

Martynas Jankus, vos tik sugrįžęs iš Sibiro po Pirmojo karo, nors  ir palaidojęs ten savo senąjį  tėvužį ir mažiausią penkerių metų sūnelį, skuba pas Lietuvos inteligentus: ,,Broliai, lietuviai, jei tik jūs skelbsite Lietuvos nepriklausomybę, mes, Mažoji Lietuva, jungsimės prie jūsų…” Pasakyti tuos žodžius laiku Jankui buvo labai svarbu. Jankus su savo gausia šeima, sugrįžęs iš Sibiro į Bitėnus, savo namų neberado… Jie buvo paversti pelenais. Tačiau Tautos namai Jankui visados buvo svarbesni už savo šeimos namus.

Siekis prijungti tai, kas Vytauto prieš penketą šimtmečių buvo atiduota pagal Melno taiką, nebuvo lengva

Vos tik Lietuva paskelbė savo nepriklausomybę, dvidešimt keturi Mažosios Lietuvos vyrai po devynių mėnesių pasirašė po Aktu, kuris skelbė, kad ,,Atsižvelgiant į tai, kad viskas, kas yra, turi teisę gyvuoti, ir tai, kad mes lietuviai čionai, Prūsų Lietuvoje gyvenantys, sudarome šio krašto dauguomenę, mes, remdamies ant Wilsono Tautų paties apsisprendimo teisės, reikalaujame priglaudimą Mažosios Lietuvos prie Didžiosios Lietuvos. Visi savo parašu šitą pareiškimą priimantieji pasižada visas savo jėgas už įvykinimą minėtojo siekio pašvęsti.

Tilžėje, lapkričio 30d. 1918mt.

Prūsų Lietuvos tautinė taryba.”

Iš tikrųjų, siekis prijungti tai, kas Vytauto prieš penketą šimtmečių buvo atiduota pagal Melno taiką, nebuvo lengva. 1920 metų vėlyvą rudenį mažlietuvių delegacija, vadovaujama kunigo ir filosofo Viliaus Gaigalaičio, pasiėmusi apie dvidešimt knygų iš Sudmantų ūkininko bibliofilo Jono Birškaus bibliotekos, vyko į Paryžių su tikslu Santarvės ambasadorių tarybai įrodyti šio krašto lietuviškumą ir kaip dėl Bismarko nutautinimo politikos, bėgant metams,  mažėjo lietuvių skaičius šiame krašte.

Ambasadoriai į tai atsižvelgė. Paryžiaus taikos konferencijos pirmininkas G. Klemasnso, komentuodamas minėtą sutarties 99 str. Klaipėdos krašto klausimu, kalbėjo: ,,Šis kraštas visada buvo lietuviškas, jo gyventojų dauguma kalbos ir kilmės atžvilgiu yra lietuviška. Tas faktas, kad Klaipėdos miestas daugiausia yra vokiškas, negalėtų pateisinti viso krašto priskyrimo Vokietijos suverenumui, ypač jau dėl to, kad Klaipėdos uostas yra vienatinis Lietuvos išėjimas į jūrą.”

Mažlietuvių noras jungtis prie Lietuvos bus patenkintas, kai tik Lietuva taps valstybe pripažinta de jure Santarvės valstybių. Tai buvo padaryta tik 1922 metų gruodžio mėnesį prieš pat Kalėdos. Visos sąlygos prisijungimui prie Lietuvos teoriškai buvo parengtos, jei ne lenkų noras prisijungti Klaipėdos uostą su visu Klaipėdos kraštu, o po to ir Lietuvą, kurios Vilniaus kraštą jie jau buvo užėmę…

Kai Lietuva buvo pripažinta de jure, ministras pirmininkas Ernestas Galvanauskas apie jokius sukilimus, o juo labiau karą, nėjo į jokias kalbas

 

Lenkai po Žalgirio mūšio prisijungė Vakarų Prūsijos Varmijos žemę, o po to atėjo laikas prisijungti ir Rytų Prūsiją. Ačiū Dievui, kad mažlietuviai priešinosi Freištato idėjai – suteikti Klaipėdai laisvojo uosto teises. Toji teisė reiškė, kad lenkai į šį uostą turėtų tokias pat teises (jei ne didesnes) kaip lietuviai. Kadangi lenkai Versalyje turėjo labai gerą užnugarį, kovoti su lenkais sekėsi sunkiai.

Begrįžtant iš Paryžiaus, lietuvininkams kilo mintis: jei teisėtomis priemonėmis, laikantis visų įstatymo raidžių, savo tikslo nepasieksime, mes parodysime nepaklusnumą vokiečių direktorijai Klaipėdoje. Iškilo sukilimo idėja: mes su šaulių pagalba nuverčiame vokišką direktoriją. Ką darys prancūzai? Jie pagal Paryžiaus taikos konferencijos sprendimą turės leisti Klaipėdos kraštą prijungti prie Lietuvos. Būtų gerai, kad kraujas nebūtų pralietas…

Iki 1922m. gruodžio 22d, kai Lietuva buvo pripažinta de jure, ministras pirmininkas Ernestas Galvanauskas apie jokius sukilimus, o juo labiau karą, nėjo į jokias kalbas, o po šios datos leido šauliams veikti, pats neįsipareigodamas nieko: ,,Jūs esate savanoriai ir pralaimėjimo atveju nešite visa atsakomybę. Mes nieko dėti. Priešingu atveju Lietuvos nepriklausomybė gali pakibti ant plauko”.

Taigi, visa atsakomybę prisiėmė savanoriai iš Mažosios ir Didžiosios Lietuvos. Kai prisiimi atsakomybę, reikia ir susimokėti. Dvylika savanorių (karių, karininkų ir šaulių) iš Lietuvos susimokėjo pačia aukščiausia kaina – savo gyvybe.

Mažlietuviai prisidėjo, kuo galėjo. Ginklų jie neturėjo ir, savaime suprantama, kad vokiečiai jų Klaipėdos krašto piliečiams nedavė. Mažlietuvių sukilėlių vadas buvo Erdmonas Simonaitis. Viso ginkluoto sukilimo vadas buvo Jonas Polovinskas Budrys. Nė vienas iš Lietuvos karininkų nesutiko būti sukilimo vadu, o dėl ko? Jie buvo davę priesaiką Lietuvos valstybei ir pagal statutą jos laikėsi.

 Istorikai tvirtina, kad mažlietuvių savanorių sukilime dalyvavo apie tris šimtus. Jie teigia, kad tai mažai ir kad Klaipėdos krašto žmonių indėlis niekinis.  Jeigu yra svarbus sukilėlių savanorių skaičių palyginimas iš Mažosios ir Didžiosios Lietuvos, tuokart reikėtų atsižvelgti į bendrą gyventojų skaičių, kuris tuometinėje Didžiojoje Lietuvoje  buvo truputį daugiau kaip du milijonai, o Klaipėdos krašte 1925m. buvo 141640 gyventojų, iš kurių beveik pusė buvo vokiečiai arba jau nutautėję lietuviai.  Tuokart pasirodys, kad prie bendro reikalo prisidėjo abi pusės pagal savo galimybes. Reikia neužmiršti, kad mažlietuviai tebebuvo priklausomi nuo svetimųjų, o lietuviai jau buvo laisvi.

Mažosios Lietuvos arba Klaipėdos krašto nukariauti, kaip teigia kai kurie istorikai, nereikėjo. Mažosios Lietuvos savanoriai, sutarę su vokiečių policija, kad ši nesikiš, draugiškai pervedė Lietuvos savanorius per sieną ir saugiai juos atvedė į Pagėgius, Šilutę ir Klaipėdą – nebuvo iššautas nė vienas šovinys, nebuvo nė vienos aukos. Kariauti Mažosios Lietuvos (Klaipėdos krašto) teritorijoje neprisiėjo. ,,Karas” bus skelbiamas tik prancūzams, esantiems Klaipėdos mieste, tuo atveju, jei šie nesutiks taikiu būdu vokišką direktoriją pakeisti lietuviška. Sukilimo vadas Jonas Polovinskas Budrys tuo tikslu siuntė pasiuntinius prancūzų valdžiai. Šiai nesutikus, reikėjo kažką daryti.

Mažlietuviai, kurie, 1939 m., atėjus į Klaipėdos kraštą Hitleriui, atsisakė Vokietijos pilietybės ir optavo už Lietuvos pilietybę, prarado viską

1923 metų sausio 11d. Erdmonas Simonaitis mažlietuvių sukilimo organizatorius, pasiėmęs dvidešimt penkis savanorius, nuvyko į  Bajorų stotį, kurią saugojo vokiečių žandarai, kuriems vadovavo Šilutės policijos komisaras Štelgeris ir prancūzų leitenantas Line.

Išvydęs Erdmoną Simonaitį su savanoriais, prancūzas įsakė paleisti ugnį į sukilėlius. Vokiečių komisaras Štelgeris sukomandavo: ,,Halt. Nešauti.” Prancūzų kapitonas net užsikirsdamas pradėjo grasinti:  ,,Aš jus visus atiduosiu karo lauko teismui už išdavystę Aš jus nušausiu.”

Štelgeris jį greitai nuramino: ,,Mes, vokiečiai ir lietuviai, esame šio krašto gyventojai, čia gimę, čia užaugę, gyvenome iki šiol drauge ir turėsime gyventi ateityje. Jūs, prancūzai, čia esate svetimi. Kaip atvykote, taip ir išvyksite. Štai kodėl mes, klaipėdiškiai, negalime vieni į kitus šauti.”

Solidarumas toks, kaip ir Tolstojaus romane ,,Karas ir taika”, o jis atsirado dėl labai paprastos priežasties: atsiimti Klaipėdą iš lietuvių vokiečiams bus paprasčiau nei iš lenkų, kurie į Klaipėdos uostą turėjo gana rimtų ketinimų. Dar reikėtų neužmiršti, kad visi sukilėliai- savanoriai iš Lietuvos, neišskiriant ir Lietuvos kariškių, šaulių vado Krėvės  Mickevičiaus rūpesčiu Berlyne buvo aprūpinti vokiška civiline apranga bei vokiškais ginklais ir šoviniais…

Mažlietuviai, kurie, 1939 m., atėjus į Klaipėdos kraštą Hitleriui, atsisakė Vokietijos pilietybės ir optavo už Lietuvbos pilietybę, prarado viską: turtą, namus, tėviškę, šeimas… Didžioji jų dalis gyvenimą baigė Vokietijos kalėjimuose ir konclageriuose.

Erdmonas Simonaitis kalėjo Klaipėdoje ir Mauthauzeno bei Dachau konclageriuose. Jis ėmėsi vadovauti mažlietuviams, siekiant nuversti vokišką direktoriją Klaipėdoje, o vietoje jos išrinkti lietuvišką direktoriją. Tuokart Klaipėdos kraštą prijungti prie Lietuvos. Prie to jis prisidėjo aktyviai ir buvo išrinktas pirmosios lietuviškos direktorijos pirmininku. Užsimokėjo skaudžiai.

Martynas Reisgys buvo nukankintas Mautchauzeno konclageryje. Jo žmona su vaikais išvežta į Sibirą, kur ji ir mire. Kodėl Klaipėdos istorikai pamiršo Martyną Reisgį, Erdmoną Simonaitį ir kitus, kurie dėl Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos paaukojo savo gyvenimus, o kai kurie ir gyvybę.? Juk juodu ne kartą buvo išrinkti lietuviškos direktorijos pirmininkais ir gynė lietuviškus reikalus seimelyje. Tokie tyrimai parodytų, kad Mažosios ir Didžiosios Lietuvos lietuviai ėjo ranka rankon iki pergalės. Tuokart išryškėtų, kad tarp jų buvo tvirti partnerystės ryšiai ir vienas tikslas: viena Lietuva.

Mikas Šlaža už lietuviškų vadovėlių leidybą kalėjo Sachsenhauzeno konclageryje ilgus ketverius metus. Vos gyvas išėjęs iš konclagerio, jis parašė knygą ,,Žvėrys žmogaus pavidalu”. Juk leisti lietuviškus vadovėlius, kai Klaipėdos krašte buvo pripažintos lygios teisės lietuvių ir vokiečių kalboms, nebuvo joks nusikaltimas, tačiau, atėjus į valdžią Hitleriui viskas pasikeitė.

Kai kurie istorikai Klaipėdos krašto prijungimo istoriją bando pateikti kaip  užkariavimą, įvykdytą Lietuvos vyriausybės per pusdienį

Kas ateities kartoms paliudys apie Mažosios Lietuvos istoriją? Tik knygos ir laikraščiai, leisti Mažojoje Lietuvoje. Šlažos išleista M.Gelžinio Klaipėdos krašto arba tėviškės geografija taipogi daug ką papasakojo to meto moksleiviams. Juk geografija kalba apie valstybių sienas, o jos dėl įvairių priežasčių keičiasi. Pasirodė, kad lietuvių kalba ir lietuviškoje dvasioje parašyta gimtinės geografija Šlažai tapo baisiu nusikaltimu.

Vilius Gaigalaitis mirė badu Vokietijoje dėl to, kad atsisakė vokiečių pilietybės ir su žmona pasirinko Lietuvos pilietybę. Jo žodžiai ,,Žmogus, išsižadėjęs savo tautybės ir gimtosios kalbos, yra apgailėtinas” neliko nepastebėti. Jo nebuvo pasigailėta.

Adomas Brakas neturėjo pasirinkimo. Atėjus į Klaipėdą Hitleriui, jis su žmona optavo už Lietuvos pilietybę ir pasitraukė į Kauną, o atėjus rusams 1940m. jis su sūnumi Tautvydu buvo išvežtas į Sibirą. Atbuvęs tremtį, Adomas Brakas buvo įmestas į kalėjimą už tai, kad skaitė knygą ,,Kaip jie mus sušaudė”. Vydūno pasekėjas pacifistas dailininkas Adomas Brakas mirė Barnaulo kalėjime. Kapo vieta nežinoma. Jo kenotafas turėtų stovėti Bitėnų kapinėse šalia Vydūno ir Martyno Jankaus.

Klaipėdos universiteto istorikai turėtų nuodugniau tirti Klaipėdos krašto istoriją ir lietuvininkų indėlį į tai, kad šis kraštas, per šimtmečius išlaikęs lietuvių kalbą, Vokietijai pralaimėjus Pirmąjį  pasaulinį karą, Tilžės aktu pareiškė norą jungtis prie Lietuvos. Pagal Ambasadorių tarybos susitarimą Paryžiuje, Klaipėdos kraštą buvo pažadėta  priskirti  Lietuvai, kai tik Lietuva Santarvės valstybių bus pripažinta de jure.

Kai kurie istorikai Klaipėdos krašto prijungimo istoriją bando pateikti kaip  užkariavimą, įvykdytą Lietuvos vyriausybės per pusdienį ir kad tai buvęs drąsiausias tarpukario Lietuvos vyriausybės žygdarbis. Mažosios Lietuvos lietuvininkų indėlio, o ir jų pačių, tarsi nebuvo. Tokiu atveju būtų galima istorikų paklausti: kodėl Lietuvos vyriausybė neatsikariavo Lietuvos sostinės Vilniaus? Kodėl nebuvo Vilniaus krašto akto, kuriame Vilniaus krašto gyventojai patvirtintų, kad nori jungtis prie Lietuvos? Juk savanoriai dėl Vilniaus kovojo ir paaukojo daugiau gyvybių kaip dėl Klaipėdos…

Istorikai, ypač Klaipėdos universiteto, yra linkę nutylėti lietuvininkų indėlį lietuvybės išlaikyme šiame vokiškame krašte. Jie turėtų pripažinti, kad be lietuvių kalbos išlaikymo Klaipėdos krašte joks prijungimas nei žygis į Klaipėdą nebūtų buvęs įmanomas.

Istorikai turi galimybę formuoti visuomenės nuomonę ir dėl to privalo pateikti krašto istoriją visapusiškai: nenutylėti, nesumenkinti, remtis visais įmanomais šaltiniais, pasiremti įvykių dalyvių gyvais prisiminimais, o nesinaudoti vis tomis pačiomis klišėmis: atėjom ir nukariavom.

Tie kalbantys lietuviškai save laikė lietuvininkais

Rašytojas Arvydas Juozaitis, pristatydamas savo naują knygą Ievos Simonaitytės bibliotekoje Klaipėdoje, pradėjo ne nuo savo knygos apie Lietuvos išsivaikščiojimą… Jam rūpėjo pasakyti tai, kas jam gulėjo ant širdies: ,,Atėjome ir nukariavome Mažąją Lietuvą. Ar tai gerai?”

Žinoma, kad negerai. Jos nukariauti nereikėjo, nes ji pati 1918-11-30 Tilžės aktu pareiškė, kad nori jungtis prie Lietuvos.

,,Ar buvo Tilžės aktas?- nustebęs klausia rašytojas.- Juk jo nebuvo… Ir lietuvininkų prieš šimtą metų jau nebebuvo… Jie nebekalbėjo lietuviškai…

Tuokart aš jo paklausiau: ,,Prie kokių sąlygų Lietuvos savanoriai nei kariai nebūtų galėję peržengti Klaipėdos krašto sienos?”

Rašytojas pagalvojo ir atsakė: ,,Jei visi būtų nutautėję ir Klaipėdos krašte nebebūtų lietuvių kalbos”.

Atsakymas teisingas. O kas iš jo išplaukia? Jei buvo gyva kalba, tai buvo ir ja kalbančių nuo Mažvydo, Donelaičio laikų iki 1923 metų ir šių dienų. Tie kalbantys lietuviškai save laikė lietuvininkais. Jie iki galo laikėsi idėjos, kad Mažoji Lietuva turi prisijungti prie Lietuvos. Tai buvo nelengva , nes germanizacija savo darbą jau buvo padariusi. Norinčių jungtis prie Lietuvos nebuvo triuškinanti dauguma, bet ar dėl tos priežasties lietuvininkams buvo lengviau? Priešingai. Tačiau jie nesitraukė ir savo žodžio, parašyto Tilžės akte, laikėsi.

Klaipėdos humanitaras a.a. dr. Albertas Juška, siekdamas apginti lietuvininkų garbę ir orumą, parašė išsamų str. “Klaipėdos krašto … okupacija 1923 m. sausio 15d. …??? “, kuris buvo atspausdintas istorijos laikraštyje “Voruta”  2006-08-05. Tais trimis klaustukais Albertas Juška klausia, ar tai buvo tik Klaipėdos krašto okupacija?

 2006 m. liepos 19d. Seimas savo sprendimu be kitų minėtinų datų įtraukė ir sausio 15-ą -Klaipėdos krašto dieną. Pastaroji skirta priminti šios teritorijos prijungimą 1923m. prie Lietuvos Tuokart Istorijos instituto direktorius A. Nikžentaitis, prieš tai dirbęs Klaipėdos universitete, paskubėjo pareikšti savo nuomonę ,,Lietuvos ryto”  liepos 20 d, straipsnyje  ,,Atmintinų dienų sąraše ir abejotinos datos”. Nikžentaičio nuomone, 1923 metų sausio 15d. Lietuva paprasčiausiai okupavo pamario kraštą. Šį įvykį jis prilygino 1920 m. spalio 9d.želigovskininkų įvykdytai Vilniaus krašto okupacijai. O kiek vėliau prof. Bumblauskas ,,Nacionalinės ekspedicijos” metu Mažosios Lietuvos prijungimą prie Lietuvos prilygino Krymo prijungimui prie Rusijos: ,,Atėjome kaip tie žalieji žmogeliukai ir užėmėme”. Ir tai girdėjo visa Lietuva.

Albertas Juška rašė, kad panašią poziciją istorikas A. Nikžentaitis deklaravo jau ne pirmą kartą. 2003 m. sausio 15d., Klaipėdoje prie buvusio prancūzų prefektūros pastato buvo atidengta memorialinė lenta šiems įvykiams prisiminti. Tą dieną prie lentos susirinkusiems klaipėdiškiams istorikas  Nikžentaitis kalbėjo: tokių memorialinių lentų atidengimas, apskritai paminklų statymas, jam primenąs tą savos teritorijos pažymėjimą, kuriuo naudojasi šunys.

Jei tokios mintys būtų išsakytos vokiečių istorikų, tai lietuvininkų nestebintų, bet kai šitaip kalba nepriklausomos Lietuvos istorikas lietuvininkams tai liko nesuprantama. Liūdniausia, kad į tą pačią dūdą pučia dalis Nikžentaičio buvusių mokinių, studijavusių Klaipėdos universitete.

Kokią išvadą pasidaro sau rusakalbiai, jei Klaipėdą nukariavo lietuviai kaip ir rusai?

Alberto Juškos straipsnis buvo paklausimas istorikams: ,,Ar iš tikrųjų 1923m. sausio 15 d. buvo tik Klaipėdos krašto okupacija?” Gal tai atskirtų po Melno taikos lietuvių tautos dalių susijungimas?

Savo straipsnyje Albertas Juška pateikia faktus: ,,Kaip tuokart suprasti M.Jankų, J. Strėkį, J. Lėbartą,  V. Šaulinskį, J. Brūvelaitį, 1923m. sausio 9 d. Šilutėje pasirašiusius vyriausiojo Mažosios Lietuvos gelbėjimo komiteto manifestą, jog sukilėliai krašto valdžią ima į savo rankas? Nereikėtų manyti, kad jie buvo tokie naivūs ir nesuvokė, kad sukilimo pralaimėjimo atveju jų laukia ilgalaikis įkalinimas arba mirties bausmė.

Kaip suprasti tuos 120 gyventojų, dalyvavusių 1923 m. sausio 19d. Vyriausiojo Mažosios  Lietuvos gelbėjimo komiteto skyrių ir draugijų atstovų suvažiavime Šilutėje? Kaip suprasti tuos 76 įvairių organizacijų, bendrijų, religinių bendruomenių pasiuntinius, pasirašiusius Deklaraciją apie Klaipėdos krašto prijungimą prie Lietuvos autonominėmis teisėmis? Galiausiai tuos 300 mažlietuvių vyrus, prisijungusius prie karinių dalinių. Šia proga siūlytume pasižiūrėti Domo Kauno leidinio ,,Mažosios Lietuvos veidai ir vaizdai”  553 fotografiją, skirtą ,,Eglės” draugijos dešimtmečiui. Joje beveik visi vyrai prisisegę apdovanojimus – Klaipėdos sukilėlio medaliu. O kiek tokių buvo ,,Vilties” ir kitose draugijose?”

Prieš daug šimtų metų šis kraštas buvo nukariautas ir okupuotas vokiečių, o Klaipėdoje prie Danės buvo pastatyta kryžiuočių Ordino pilis- Mėmelburg. Kraujas liejosi upeliais. Ar tai gerai? Negerai. Po kelių šimtmečių šį kraštą nukariavo rusai ir gerai žinome, kas buvo po to. Ar tai gerai? Labai blogai. O dabar mums laisvos Lietuvos istorikai sako: atėjo lietuviai ir per pusdienį nukariavo Mažąją Lietuvą 1923-01-15-ą , o Arvydas Juozaitis dar klausia: ar tai gerai? Norėtųsi rašytojo A. Juozaičio ir istoriko A. Nikžentaičio paklausyti: ,,Ar tarp tų trijų okupacijų nebuvo jokio skirtumo?”  Istorikų pareiga būtų įforminti šią jungtį deramai. Įvesdami naujas sąvokas, o ypač, jei kalbama apie nukariavimą ar okupaciją, istorikai privalo jausti atsakomybę, nes jie formuoja visuomenės nuomonę. Kokią išvadą pasidaro sau rusakalbiai, jei Klaipėdą nukariavo lietuviai kaip ir rusai?

Jei reikėjo moters, kodėl tai nebuvo lietuvininkų moteris tautiniais rūbais? Kuršiai yra latvių gentis

Artėjant Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmečiui, apart ,,Arkos”, Klaipėdoje neatsirado jokio ženklo nei Sukilimo vadui Jonui Polovinskiui – Budriui, nei Erdmonui Simonaičiui- mažlietuvių vadui, nei vyriausybės atstovui E. Galvanauskui, kuris vienintelis  iš visų tuometinių ministrų tepalaikė sukilimo idėją. Tas ženklas galėtų būti rašytinis, bet mes jo niekaip nesulaukiame.

Planuojama sukurti filmą. Jei jis bus kuriamas tik ,,nukariautojų” dvasioje, tai bus skrydis virš Mažosios Lietuvos tik vienu sparnu, neprisimenant tų, kurie lietuvišką dvasią šiame krašte išlaikė. Istorikai turėtų žinoti, kad kalbos išlaikymas tautos gyvenime vaidina svarbesnę rolę nei ginklai, karai ar galingos pilys. Iš šių dienų realijų matome, kad ten, kur buvo lietuviškai kalbančių, išliko ir Lietuva, kur lietuvišklai kalbančių nebuvo, liko tik Lietuvos kunigaikščių pilių griuvėsiai.

 1923-ais metais apie ,,karą” niekas negalvojo ir tokio žodžio nevartojo. Jei kariškis eina be uniformos, be jokių skiriamųjų ženklų, su svetimais ginklais ir drabužiais jis yra tik savanoris. Niekas iš Lietuvos karininkų nesutiko būti sukilimo vadu. Tai daug pasako. Karininkai, davę priesaiką pagal Lietuvos statutą, jos laikėsi. Iš to išplaukia, kad reikėtų atiduoti deramą pagarbą savanoriams: 1918-ų metų, 1923 metų ir 1990 metų. Anot prof. Ed. Gudavičiaus nei vienas Lietuvos kunigaikštis nėra vertas vieno Lietuvos savanorio.

KU dėstytoja Arūnė Arbušauskaitė parašė labai vertingą knygą apie Mažosios Lietuvos optantus. Jų buvo virš trijų šimtų ir visų jų likimai, vien dėl to, kad jie norėjo jungtis prie Lietuvos ir pasirinko Lietuvos pilietybę, buvo tragiški. Tai ir buvo jų didysis  indėlis į abiejų Lietuvų, Mažosios ir Didžiosios, suvienijimą. Laukiame daugiau panašių veikalų.

 Tačiau kol kas nuotaikos Klaipėdoje miglotos. Kai reikėjo sukurti Mažosios Lietuvos etnografinio regiono herbą, Klaipėdos universiteto dr. Arūnas Baublys ir dailininkė Jūratė Bizauskienė sukūrė herbą, kuriame pavaizduotas geltonas briedis mėlyname fone. Briedžiui iš kairės stovi riteris, o iš dešinės – moteris kuršiškais rūbais. Žemiau skydo juosta lotynišku užrašu ,,Žmonių geris- aukščiausias įstatymas”

 Iš dvylikos etnokultūros tarybos narių, o tai mokyti žmonės iš universiteto ir kiti, užimantys svarbias pareigas, dešimt prabalsavo sutikdami su tuo, kad toks etnografinio Mažosios Lietuvos regiono herbas būtų tinkamas. Norėčiau jų paklausti: ,,Argi dar kur nors pasaulyje atsirastų tauta, kuri savo genčių nukariautoją, vokiečių riterį, praliejusį prūsų, lietuvių ir kuršių kraują, patalpintų į savo herbą? Jei reikėjo moters, kodėl tai nebuvo lietuvininkų moteris tautiniais rūbais? Kuršiai yra latvių gentis.

Heraldikos komisija šio herbo nepatvirtino. Buvo nuomonių nesutarimas. Tuokart istorikė Silva Pocytė pareiškė: ,,Nė vienas regionas taip nesiremia istoriniais dalykais, kaip mes. Manau yra didelis nenoras atkreipti dėmesį, kad mes turime ir išeiviją, jų nuomonę.” Įdomu, kokią išeiviją istorikė turi omenyje: lietuvininkų ar vokiečių?

Argi istorikai, kurie tikrai žino, kad mažlietuviai visados ranka rankon ėjo už lietuvių kalbos išlaikymą ir Lietuvos suvienijimą, gali nutylėti skaudų lietuvininkų likimą ir jų indėlį į Lietuvos istoriją? Argi lietuviams buvo reikalingas tik Klaipėdos uostas ir Klaipėdos krašto žemė be žmonių?

Jau nuo 2003 metų buvo pradėtos kaldinti naujos sąvokos Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos istoriniams įvykiams pavadinti: ,,Atėjome ir nukariavome. Okupavome per pusdienį. Ir tai buvo drąsiausias tarpukario Lietuvos vyriausybės žingsnis”… Argi? Juk Lietuvos savanoriai kariavo prieš lenkus, rusus ir bermontininkus. Lietuvos teismas pirmasis pasaulyje iškėlė bylą naciams (Noimano ir Zasso byla) ir ją laimėjo. Anglų, prancūzų ir amerikiečių žurnalistai stebėjo tą bylą ir skelbė žinią pasauliui: ,,Naciai ateina, būkite budrūs”. Ar pasaulis išgirdo? Ar istorikai įvertino jaunos Lietuvos valstybės ir tuometinio teismo darbuotojų drąsą?

Jei tyrinėti lietuvių politikų elgesį Klaipėdos krašte po susijungimo ir po Antrojo pasaulinio karo, tai pasirodytų, kad lietuviai su vietos gyventojais elgėsi kaip nukariautojai, bet ar tai atsakinga politiškai? Kai Lietuvos istorikai Lietuvos karinį žygį prilygina Želigovskio Vilniaus krašto okupacijai ar Krymo okupacijai, jie skaldo Vilniaus ir Klaipėdos krašto visuomenes, o to neturėtų būti. Tuo gali patikėti ir užsienio istorikai bei politikai. Jei istorikai pripažins Tilžės akto reikšmę, Paryžiaus taikos konferencijos nutartį, lietuvininkų priešinimąsi Freištato idėjai, tuokart  Klaipėdos krašto prijungimas prie Lietuvos taps teisėtu.

Kadangi iki šiol vis dar yra nuomonių skirtumas,  1923 metus reikėtų paskelbti Mažosios Lietuvos metais ir ištyrinėti mažlietuvių indėlį į Lietuvos susivienijimą. Mažlietuviai turi ką pasakyti- kaip ir žydai. Tuokart Lietuvos visuomenė susidarys aiškią nuomonę kaip per šimtmečius mažlietuviai išsaugojo lietuvių kalbą, o tai buvo pagrindinė sąlyga šiaurinę Mažosios Lietuvos dalį- Klaipėdos kraštą teisėtai prijungti prie Lietuvos 1923 metais.

The post Edita Barauskienė. Lietuvybės tiltai tarp Mažosios ir Didžiosios Lietuvos nuo „Aušros“ gadynės iki 1923 metų susijungimo appeared first on Voruta.

Senosios Mažosios Lietuvos Užgavėnių tradicijos

$
0
0

Vėjūnės Leškytės pagaminta Užgavėnių kaukė

Šilutės Hugo Šojaus muziejus savanorė Vidmantė Marcinkevičiūtė, www.voruta.lt

Šiemet Užgavėnės minimos kartu su valstybės atkūrimo švente – Vasario 16 diena. Apie ją žinoma daug, didžiuojamasi paskelbtu dokumentu, bet ar yra žinoma, kaip tuo metu, kai jis buvo rengiamas, buvo įprasta švęsti Užgavėnes? Kadangi Šilutės kraštas priklauso Mažosios Lietuvos etnografiniam regionui, straipsnyje pristatysime jo tradicijas.

Senosios tradicijos

Rašytiniai šaltiniai apie Užgavėnių šventimą siekia XV a. Galima išskirti pagrindinius šios šventės akcentus: persirengėlių vaidinimai, vaikštynės, važinėjimasis, laistymasis vandeniu.

Paprotį persirenginėti 1428 m. aprašė vienuolis Heinrichas Beringeris. Jis savo stebėjimuose užfiksavo pobūdį moterims persirengti vyriškais drabužiais. Deja, rašytinių šaltinių apie šią tradiciją iki XIX a. pab. išliko nedaug. Manoma, jog jų negausu dėl tuometinėje Prūsijos kunigaikštystėje vyravusio religinio įstatymo, kuris draudė viską, kas nėra vokiška.

Kita gerai žinoma tradicija – važinėjimasis. Juo buvo siekiama geresnio linų derliaus. Tikima, kad kuo didesnį atstumą nuvažiuosi, tuo aukštesni linai užaugs. Pasikinkiusi arklius važinėdavosi visa šeima, tik maži kūdikiai su mamomis likdavo namuose. Šis paprotys buvo labai gajus netgi iki XX a. pirmųjų dešimtmečių. Na, o kas neturėdavo arklių, tas pėsčiomis eidavo į svečius. Galiojo ta pati sąlyga kaip ir važinėjimuisi – kuo toliau nuo namų nueisi, tuo ilgesni linai bus.

Visoje Lietuvoje besivažinėjant buvo įprasta laistytis vandeniu, bet Mažojoje Lietuvoje šis paprotys šiek tiek skyrėsi – lietuvininkai į vežimą įsikeldavo ne tik vandens kubilą, bet ir bičių avilį ir jį kartu vežiodavosi. Kubile susodinti vaikai rėkdavo: „Bitelėm, bitelėm! Vandens!“, o prie kubilo stovintis žmogus samčiu laistydavo pakelėje esančius žmones. Avilius į vežimą įsikeldavo su tikslu juos pravėdinti. Buvo tikima, kad jei vežimas greitai ir toli važiuoja, tai ir bitutės bus sveikos, darbščios ir medaus toli lekios.

Prasidėjus reformacijai ir šiame krašte įsivyravus liuteronybei, pasninko svarba sumenko, dėl linksmybes ribojančio tikėjimo nyko ir Užgavėnių tradicijos. Meškomis ir gervėmis persirengę vaikščiotojai apsilankydavo tik tose gyvenvietėse, kuriose vyravo ir liuteronų, ir katalikų tikėjimai.

Užgavėnės XX amžiuje

XX a. pradžioje visoje Lietuvoje Užgavėnių šventės funkcijas pakeitė pramogos, kartais vaikštynės primindavo karnavalines eisenas. Bet visgi Mažojoje Lietuvoje dar buvo išsaugoti keli senieji vaikščiojimų bruožai. Tai demonstravo lankymasis kiekvienoje gyvenvietėje ir savitos pasikartojančios žodinės formulės, kuriomis vaikščiotojai apsikeisdavo su sodybų šeimininkais, o pastarieji anuos apdovanodavo maistu. Tuo pačiu metu kaimo mokyklose buvo gaji tradicija per Užgavėnes nerengti pamokų. Vaikai išslapstydavo knygas klasėje, ant lentos užrašydavo linksmą reikalavimą nerengti pamokų, o mokytoja eidavo tų knygų ieškoti.

Bėgant laikui važinėjimosi ir laistymosi tradicija nyko, bet XX a. pradžioje dar buvo galima aptikti pakitusią šio papročio formą – žmonės per Užgavėnes važiuodavo pas gimines pasibūti. Tai rodo užmirštą šios tradicijos reikšmę ir jos pakeitimą pramoga.

Šiupinio vakarai

Antrajame XX amžiaus dešimtmetyje susikuria nauja, miestietiška tradicija – Šiupinio vakarai. Šiupinys nuo seno buvo vienas svarbiausių lietuvininkų Užgavėnių simbolių, bet tuo metu jis įgavo naują reikšmę. Tai buvo naujas, tęstinis ritualas. 1927 m. Klaipėdos lietuvių moterų draugija Bumbulienės svetainėje surengė pirmąją Šiupinio šventę. Nuo tada ji buvo švenčiama kasmet, dažniausiai Šaulių namuose arba „Viktorijos“ viešbutyje. Šioje šventėje žmonės susirinkdavo ne tik pavalgyti ar pabendrauti, bet ir stebėti renginį. Šiupinio vakarams lietuvininkai skrupulingai ruošdavosi iš anksto, todėl juose vyravo aukšto lygio meninė programa: spektakliai, baleto, chorų, pučiamųjų instrumentų orkestro numerių atlikimas. Dalyviai taip pat galėjo įsitraukti į liaudies muzikos, lietuviškų ar kitų tautų šokių, humoristinių kupletų atlikimą. Svarbu prabrėžti, kad viso renginio metu kasmet buvo renkama labdara, kuri vėliau buvo išdalinama tiems, kuriems labiausiai jos reikėjo. Pasibaigus meninei vakaro daliai, žmonės rinkdavosi valgyti šiupinio. Renginys, prasidėjęs vakare, dažniausiai tęsdavosi iki vidurnakčio.

Kaip žinoma, esminis šių vakarų patiekalas – šiupinys – buvo populiarus visoje Lietuvoje, bet jis ne visur vienodas. Įprastai patiekalas verdamas iš kruopų, o Mažosios Lietuvos šiupinyje privalėjo būti žirniai, kiaulės uodega, koja, ausys, palūpis, šnipas. Žinoma, kiekvienoje šeimoje receptas šiek tiek skyrėsi priklausomai nuo giminės tradicijų, socialinės padėties ir t. t., bet esminiai lietuvininkų šiupinio akcentai buvo žirniai ir kiauliena.

Vokiečių okupacijos metu Šiupinio vakarai, kaip ir kiti lietuvių pasilinksminimai, buvo uždrausti, sovietmečiu jie taip pat nebuvo rengiami, todėl ilgainiui ši tradicija baigė sunykti. Būtina paminėti, kad lietuvininkai emigrantai 1952 m. Čikagoje surengė pirmąjį Šiupinio vakarą išeivijoje. Kaip žinia, jie nenutrūkstamai rengiami iki pat šiol. Visgi Čikaga nėra vienintelė vieta, kurioje išeiviai atgaivino šią tradiciją, – ji taip pat prigijo Toronte ir Vokietijoje. Lietuvoje ją po 1990 m. prikėlė Lietuvininkų bendrija „Mažoji Lietuva“ ir nuo tada Šiupinio šventė organizuojama kasmet, dažniausiai Klaipėdos etnokultūros centre.

Užgavėnės dabar

Po Antrojo pasaulinio karo iš visos Lietuvos į ištuštėjusį Klaipėdos kraštą atsikėlę gyventojai puoselėjo savas tradicijas, didžioji dalis Mažosios Lietuvos Užgavėnių tradicijų sunyko ir dabar rengiamos Užgavėnės panašios visoje Lietuvoje: deginama Morė, vaidinama Kanapinio ir Lašininio kova, veikia liaudies amatininkų ir prekybininkų mugės, kepami blynai. Visgi Šiupinio vakarų tradiciją toliau puoselėja bendruomenės namai ir etnokultūros centrai, tik su itin kuklesne menine programa: dažniausiai giedamos giesmės, groja liaudies muzikantai. Bet šiupinio valgymas vis dar taip pat vienija žmones, todėl skatiname nepamiršti šios tradicijos ir tęsti ją toliau. Kadangi šiais metais viešos šventės surengti nepavyks, siūlome kiekvienam namuose išsivirti lietuvininkams žinomo šiupinio!

Naudoti informaciniai šaltiniai:

The post Senosios Mažosios Lietuvos Užgavėnių tradicijos appeared first on Voruta.

Knygos „Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939 m.“ pristatymas

$
0
0

 

www.voruta.lt

Vasario 15 d. (pirmadienį) 17.00 val. Liudviko Rėzos kultūros centras kviečia

į nuotolinį knygos „Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939 m.“ pristatymą per Zoom platformą.

Šviesaus atminimo klaipėdiečio, senųjų periodikos leidinių kolekcininko Šarūno Toliušio knygą pristatys ir paskaitą skaitys

Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja, docentė dr. Silva Pocytė.

The post Knygos „Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939 m.“ pristatymas appeared first on Voruta.

1953 m. vasario 20 d., bebaigdamas 85-uosius, po trumpos ligos Detmolde mirė Vydūnas, palikdamas ant savo darbo stalo nebaigtus tvarkyti laiškus

$
0
0

1953 metų vasario 20 dieną, bebaigdamas 85-uosius po trumpos ligos Detmolde mirė Vydūnas, palikdamas ant savo darbo stalo nebaigtus tvarkyti laiškus. Jį globojusi namo šeimininkė pranešė apie jo mirtį V. Falkenhahnui šiuo atvirlaiškiu

Tomas Stanikas, www.voruta.lt

2013 metais paminėtos Vydūno mirties 60-osios metinės, Lietuvių literatūros ir tautosakos institute įvyko jam skirta tarptautinė konferencija „Vydūnas ir vokiečių kultūra“, o Detmolde prie namo, kuriame kurį laiką gyveno Vydūnas, atidengta memorialinė lenta ir biustas. 

1991 metų rudenį Vydūno palaikai parvežti į Lietuvą, palaidoti Bitėnų kapinėse prie Rambyno.

Antroje gyvenimo pusėje Vydūnas mažai rašė mirties tema, ypač senatvėje, jam buvo svarbiau teigti gyvenimą. Štai ką jis, būdamas 45-rių, atsako į klausimą: Ar rengties gyvenimui ar mirimui?: 

Negali būti abejonės. Mirtis yra pabaiga. Kam tad jai dar ir ruoštis. Ateina ji savaime. Bet žinau, klausimas keltas iš seno supratimo. Mirtis būk statanti žmogų prieš Dievą, prieš Jo teismą. Tai didis dalykas. O gyvenimas susidedąs iš užgimimo, valgymo, pasidarbavimo, apsivedimo, kūdikių gaminimo. Ir t.t., ir t.t. Vieni mažmožiai. Tiktai tokiame sprendime randasi labai didis nesižinojimas ir apsirikimas. Mes gyvi ir turime tarnauti gyvybei. Tam mes to leisti, kurio akivaizdoje mes nuolatai gyvename ir ne tiktai po mirties stojamės. Nuolatai jis mus ir teisia. O nuolatai mirštame arba gyvyn einame. Mirštame kiekvienu darbu, kurs mūsų dvasią temdina, gaivinamės, gyvesni būname tarnaudami prakilnumui., šventumui, meilingumui. Kuomet visa tai mumyse didėja, mes gyvesni esame. Mirtis tėra sąmonės persikeitimas, kuomet kūnas atidedamas. Mirtis nėra dalykas. Ir nėra ji svarbi. Bet gyvybė pildo bekraštinę erdvę. O mūsų uždavinys yra šitą neišmastuojamą gyvybę pilnai regėti, gyvybėje visai nunerti. Todėl renkitės nuolatai gyvenimui. Patiriamieji mažmožiai labai tam naudingi. Jie turi būti apšvietiami aukštesnės gyvybės, kuri plūsti gali iš mūsų sielos, jeigu mes tam rengiamės.

Jaunimas 1913. Mt. Liepos nrs. 15-16 psl.

The post 1953 m. vasario 20 d., bebaigdamas 85-uosius, po trumpos ligos Detmolde mirė Vydūnas, palikdamas ant savo darbo stalo nebaigtus tvarkyti laiškus appeared first on Voruta.

Viewing all 562 articles
Browse latest View live